Autor bestsellerów przekazał 148 tys. euro na odnowę francuskiej katedry

Autor bestsellerów przekazał 148 tys. euro na odnowę francuskiej katedry
Fot. CBS This Morning / Youtube
3 miesiące temu
KAI /kb

Autor bestsellerów, pochodzący z Walii Ken Follett, przekazał 148 tys. euro na odnowę katolickiej katedry w Dol we francuskiej Bretanii, poinformował dziennik „Le Figaro”.

Po tragicznym pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu Follet zapowiedział, że tantiemy z opowiadania „Notre Dame” przekaże w całości do dyspozycji francuskiej Fundacji Dziedzictwa Narodowego. Według fundacji sprzedano 113 tys. egzemplarzy liczącego 80 stron opowiadania.

W swojej najsłynniejszej powieści „Filary Ziemi” z 1989 roku Follet opisał z detalami, jak pożar strawił średniowieczną katedrę w fikcyjnej miejscowości Kingsbridge i z jakim wysiłkiem została odbudowana.

Pochodząca z XIII wieku gotycka katedra w Dol pilnie wymaga remontu. Szacuje się, że na najważniejsze prace konserwatorskie potrzeba ok. 2,5 mln euro. M.in. trzeba zabezpieczyć dach i kamienne balustrady. Odrestaurowania i zabezpieczeń wymagają też liczne witraże. Pochodzą one jeszcze z czasów, gdy budowano świątynię i należą do najstarszych w Bretanii.

Urodzony w 1949 r. brytyjski pisarz jest autorem thrillerów i powieści historycznych. Wiele jego książek odwołuje się do wydarzeń II wojny światowej. Sławę przyniosła mu jego powieść „Igła”(1978). Nakłady jego dzieł przekroczyły 100 milionów.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Harmony Trejo
39,00 zł

Projekt Gorzkie Żale w wykonaniu Harmony Trejo jest próbą przeniesienia barokowych melodii nabożeństwa Gorzkich żali na grunt muzyki improwizowanej. Muzyka łączy w sobie szacunek do mistycznego klimatu pieśni oraz świeże podejście do improwizacji. Efektem jest...

Skomentuj artykuł

Autor bestsellerów przekazał 148 tys. euro na odnowę francuskiej katedry
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.