Francja: przewodniczący episkopatu modlił się za ofiary ataku w Nicei i jego sprawców

Francja: przewodniczący episkopatu modlił się za ofiary ataku w Nicei i jego sprawców
(fot. PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER)
KAI / jb

Za trzy ofiary zamachu terrorystycznego w katedrze w Nicei oraz za jego sprawców modlił się w katedrze w Reims 30 października przewodniczący episkopatu Francji, arcybiskup Eric de Moulins-Beaufort.

Katolików kraju episkopat zaprosił do odmówienia specjalnie przygotowanej przez biskupów modlitwy za ofiary i mieszkańców Nicei.

Mówiąc o ofiarach, z których tożsamość jednej jest dotąd nieznana, metropolita Reims podkreślił, że oddały one życie za wiarę, za to że pragnęły się modlić w świątyni, służyć Bogu. „Simone, Vincent i nieznana nam pani szli tego ranka do kościoła, stają przed Tym, który z krzyża wołał: « „Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią»” – stwierdził kaznodzieja, zachęcają do modlitwy również za sprawców tej zbrodni. Zauważył, że dla wielu Francuzów Kościół katolicki i państwo to dwie odrębne instytucje, które trzeba jak najbardziej oddzielić od siebie.

Natomiast dla wielu cudzoziemców Kościół to Francja, a Francja to Kościół. Abp Eric de Moulins-Beaufort wspomniał też zamordowanego kilka dni wcześniej w podparyskiej miejscowości nauczyciela Samuela Paty oraz księdza Jacquesa Hamela, który został brutalnie zamordowany przez dwóch islamistów w2016 roku. Jednocześnie przewodniczący episkopatu Francji podziękował siłom bezpieczeństwa za ich zdecydowane działania w Nicei.

Na początku nabożeństwa w Reims zamach w Nicei potępił w ostrych słowach regionalny przedstawiciel Francuskiej Rady Islamskiej, Anouar Alami. „Nie pozwólmy terroryzmowi siać nienawiści!”, stwierdził i zapewnił, że muzułmanie francuscy stoją po stronie chrześcijan i odrzucają wszelką formę przemocy. „Możecie na nas liczyć”, powiedział Alami, a jego słowa zostały przyjęte przez obecnych oklaskami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka
30,03 zł
42,90 zł

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Francja: przewodniczący episkopatu modlił się za ofiary ataku w Nicei i jego sprawców
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.