Komisja Europejska potępia brutalne zabójstwo nauczyciela we Francji

Komisja Europejska potępia brutalne zabójstwo nauczyciela we Francji
(fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN)
PAP / kk

Komisja Europejska potępiła brutalne zabójstwo we Francji nauczyciela Samuela Paty'ego, zamordowanego przez 18-letniego Abdullaha A., urodzonego w Moskwie Czeczena. Złożyła też kondolencje rodzinie ofiary.

"Potępiamy akt terroryzmu, który miał miejsce we Francji w ostatni piątek. Taka przemoc jest całkowicie nieakceptowalna gdziekolwiek na świecie, w tym w Europie" - powiedział w Brukseli rzecznik KE Eric Mamer.

Dodał, że KE wysyłała kondolencje do rodziny ofiary, jak i złożyła je narodowi francuskiemu.

Zamordowany nauczyciel historii Samuel Paty zostanie pośmiertnie odznaczony Orderem Narodowym Legii Honorowej - zapowiedział we wtorek francuski minister edukacji Jean-Michel Blanquer. To najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie.

DEON.PL POLECA

Dodatkowo Paty zostanie Komandorem Orderu Palm Akademickich - ogłosił Blanquer.

Nauczyciel historii w liceum w Conflans-Sainte-Honorine na przedmieściach Paryża został w piątek brutalnie zamordowany przez 18-letniego Abdullaha A. Ofiarę znaleziono z obciętą głową około 200 metrów od szkolnego budynku. Sprawca morderstwa został zastrzelony w trakcie policyjnej akcji. Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie "zabójstwa w związku z działalnością terrorystyczną".

Wcześniej w październiku Paty pokazywał uczniom karykatury proroka Mahometa na zajęciach poświęconych wolności słowa.

W środę we Francji odbędzie się ceremonia złożenia narodowego hołdu Paty'emu. Prezydent Francji Emmanuel Macron w poniedziałek zdecydował, że miejscem oddania hołdu będzie dziedziniec uniwersytetu Sorbona.

W niedzielę w Paryżu tysiące ludzi wyszły na ulicę, by uczcić pamięć zabitego nauczyciela. Rząd zapowiedział wzmocnienie środków bezpieczeństwa w szkołach.

W poniedziałek władze francuskie rozpoczęły serię akcji wymierzonych w ruch islamistyczny i obiecały „wojnę z wrogami Republiki”. Policja przeprowadziła operacje przeciwko "kilkudziesięciu osobnikom" w ramach walki z islamizmem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Wystarczy chcieć!

Można odnieść wrażenie, że modlitwa jest trudną sztuką − ale to nieprawda. Czasami za szybko się poddajemy i zniechęcamy, zapominając, że tak naprawdę nie potrzebujemy wiele, żeby spotkać się z Bogiem. Jak więc...

Skomentuj artykuł

Komisja Europejska potępia brutalne zabójstwo nauczyciela we Francji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.