Francja. Zakaz noszenia burkini na basenach

Francja. Zakaz noszenia burkini na basenach
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

Rada Stanu zakazała we wtorek noszenia burkini na miejskich basenach Grenoble, odrzucają tym samym decyzję rady miasta, która w maju zezwoliła na noszenie tego przeznaczonego przede wszystkim dla muzułmanek stroju, zakrywającego większą część ciała – podał w środę dziennik „Le Figaro”.

Burkini na basenach we Francji

Rada, która sprawuje kontrolę nad administracją publiczną i jest najwyższą instancją sądownictwa administracyjnego, stwierdziła w komunikacie, że zezwolenie na burkini na basenach w Grenoble miało na celu jedynie „zaspokojenie roszczenia o charakterze religijnym” i zagrażało „neutralności służby publicznej”.

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin określił na Twitterze decyzję Rady Stanu jako: „zwycięstwo dla prawa o separatyzmie, dla sekularyzmu i dla całej Republiki”.

W 2016 r. Rada Stanu wydała pozytywną decyzję w sprawie noszenia burkini na plażach po tym, gdy około 30 ratuszów miejskich zakazało noszenia tego stroju na plażach. Wówczas Rada Stanu uznała, że dekrety wydawane przez te gminy stanowią „poważny i bezprawny atak na podstawowe wolności", którymi są wolność ubioru, wolność sumienia i wolność osobistą.

Źródło: KAI / kb

DEON.PL POLECA

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Pan stworzył nas wolnymi – i dzięki temu zdolnymi do miłości

Cudowność działania Boga w naszym życiu nie polega „jedynie” na tym, że czyni nas On wolnymi (zewnętrznie, wewnętrznie); chodzi o to, że czyni nas...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Francja. Zakaz noszenia burkini na basenach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.