Francja: ze względu na brak kandydatów zamyka się jedno z największych seminariów diecezjalnych

Francja: ze względu na brak kandydatów zamyka się jedno z największych seminariów diecezjalnych
(fot. depositphotos.com)
La Croix / kk

Arcybiskup Laurent Ulrich z diecezji Lille ogłosił, że seminarium diecezjalne zostanie czasowo zamknięte w związku z brakiem nowych kandydatów.

Seminarium przyjmuje mężczyzn z aż dziewięciu diecezji północnej Francji: Lille, Arras, Cambrai, Amiens, Reims, Soissons, Châlons, Langres i Troyes.

"Niemożliwym wydaje się wyobrażenie sobie obecnie adekwatnej liczby nowych kandydatów, zatem ogłoszenie, że nasze seminarium nie przyjmie nowych we wrześniu 2019 roku jest rozsądną decyzją" - napisał abp Ulrich w oficjalnym komunikacie ogłoszonym 1 marca.

Rzecznik archidiecezji dodaje, że to czasowe, a nie permanentne rozwiązanie, które ma służyć temu, by kolejny rok poświęć na refleksję w kwestii braku powołań. Obecnie w seminarium w Lille studiuje 10 kandydatów, a trzech z nich prawdopodobnie będzie wyświęconych w czerwcu.

"Potrzebujemy zaoferować odnowioną wizję posługi kapłańskiej, opartą o jego istotowy wymiar misyjny" - powiedział ojciec Jean-Luc Garin, przełożony seminarium. "Jeśli nie, to w jaki sposób młody ksiądz będzie w stanie związać swoją przyszłość z diecezją, w której w ciągu dekady zostanie zaledwie tuzin pracujących kapłanów?".

Obecny budynek seminarium będzie przeznaczony na centrum powołaniowe dla studentów i mężczyzn znajdujących się na początku kariery zawodowowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Francja: ze względu na brak kandydatów zamyka się jedno z największych seminariów diecezjalnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.