Francuscy biskupi spotkają się z dziećmi księży. Chcą wysłuchać ich świadectw

Francuscy biskupi spotkają się z dziećmi księży. Chcą wysłuchać ich świadectw
(fot. Annie Spratt / Unsplash)
LaCroix / CNA / kk

W spotkaniu, które odbędzie się 13 czerwca, weźmie udział trójka dzieci księży. To przełomowy krok francuskiego episkopatu.

"Po raz pierwszy poczuliśmy, że Kościół otwiera dla nas drzwi, że nie chce trwać w zaprzeczeniu, ale słuchaniu i uważności na to, co przeżyliśmy" - mówi Anne-Marie Jarzac ze stowarzyszenia Enfants du silence (Dzieci milczenia), które zrzesza potomstwo księży. Jarzac wcześniej spotkała się z biskupem Guyem de Kérimelem z Grenoble, ordynariuszem jej diecezji, który wykazał dużą "wrażliwość względem sprawy".

"Do dziś odnosiliśmy wrażenie, że Kościół traktuje nas jako zagrożenie" - dodaje Jarzac pytana przez "LaCroix", "a przecież nie jesteśmy odpowiedzialni za naszą sytuację." Jarzac jest córką księdza i zakonnicy.

W wywiadzie udzielonym dziennikowi "L’Osservatore Romano" pod koniec lutego, kard. Beniamino Stella z Kongregacji ds. Duchowieństwa ujawnił, że w Watykanie obowiązuje specjalny dokument regulujący sytuację ojcostwa ze strony księdza.

Umożliwia on przyspieszenie procedur administracyjnych prowadzących do przeniesienia księdza do stanu świeckiego w ciągu kilku miesięcy. Jeśli ksiądz nie chce podejmować takiego rozwiązania pomimo nacisków biskupa czy przełożonego, to Rzym decyduje o jego sytuacji, w pierwszej kolejności stawiając na obowiązki rodzicielskie.

"Dobro i potrzeby dziecka muszą być w centrum uwagi Kościoła, tak by dziecku nie brakło nie tylko tego, co konieczne do przeżycia, ale również czułości i funkcji wychowawczej ojca".

Francuscy biskupi spotkają się z dziećmi księży. Chcą wysłuchać ich świadectw - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Francuscy biskupi spotkają się z dziećmi księży. Chcą wysłuchać ich świadectw
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.