Francuscy biskupi wzywają do ograniczenia agresji przed wyborami

Francuscy biskupi wzywają do ograniczenia agresji przed wyborami
Fot. Kampania przed wyborami we Francji; EPA / PAP
KAI / jk

Francja wybierze nowy parlament 30 czerwca i 7 lipca. W kraju, który w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego zagłosował w 30 proc. na skrajną prawicę, katoliccy biskupi wzywają do refleksji, szacunku i modlitwy. Wzywają też polityków do kierowania się „mądrością” i zrezygnowanie z werbalnej przemocy. 

W rozmowie z portalem Vatican News biskup Arras, Olivier Leborgne powiedział: „Natychmiast po rozwiązaniu parlamentu, dwa tygodnie temu, wezwaliśmy wszystkich do politycznej mądrości. Niezależnie od obecnych niepokojów, destabilizacji i obaw ludzi – a słyszę je ze wszystkich stron – apelujemy o prawdziwą mądrość polityczną i umiejętność słuchania innych bez mówienia do nich z góry". Biskup ostrzegł przed słowną agresją emanującą z polityki. Może to „prowadzić do przemocy publicznej, na ulicach, w miastach. Dlatego wzywamy do prawdziwej etyki dyskusji, prawdziwej wymiany i rozważenia z mądrością, o co toczy się gra, oraz do próby radzenia sobie z kwestiami z jak największą godnością i człowieczeństwem”.

DEON.PL POLECA

Zjednoczenie Narodowe – prawicowo-nacjonalistyczna partia Marine Le Pen – zdobyła 31 proc. głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W rezultacie prezydent Francji Emmanuel Macron, uważany za przegranego wyborów, rozwiązał parlament i rozpisał nowe wybory. Według sondaży, Zjednoczenie może również osiągnąć podobny wynik w wyborach parlamentarnych, jak w wyborach do PE. 

Biskup podkreślił rolę wiernych katolickich w obecnym krajobrazie politycznym, z których wielu głosowało na prawicowych nacjonalistów. Wezwał ich do przyjęcia postawy dialogu i pokoju oraz do politycznego zaangażowania. „Zacząć trzeba od przyjęcia postawy dialogu i pokoju w prawdzie i w poszukiwaniu prawdy, postawy, która czyni ten dialog możliwym i pozwala nam nie dać się ponieść namiętności, nawet gdy istnieją głębokie różnice zdań, ale próbować. Jestem głęboko przekonany, że chrześcijanie muszą zrehabilitować rozum i że dialog musi być prowadzony rozumnie” – powiedział biskup Arras.

Bp Leborgne wezwał również do jedności w Kościele. Połączył swój apel z psychologicznym i ewangelicznym odniesieniem. „Mamy prawo się bać. Nie powinniśmy bać się naszych lęków, ale nie powinniśmy też pozwalać, by nami rządziły” – powiedział, a następnie wskazał na „uzasadniony pluralizm pod względem przynależności politycznej i głosowania wśród chrześcijan”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Francuscy biskupi wzywają do ograniczenia agresji przed wyborami
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.