Fundusz Kościelny zastąpiony "innymi rozwiązaniami"? KEP: Kościół gotowy do rozmów

Fot. a.dragan8@gmail.com / Depositphotos
PAP / pk

W związku z planami zastąpienia Funduszu Kościelnego innymi rozwiązaniami o charakterze prawno-podatkowym Kościół katolicki jest otwarty na dialog w tej sprawie - poinformował w piątek sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński.

W środę premier Donald Tusk poinformował, że rząd powołał międzyresortowy zespół w sprawie zmiany systemu finansowania Funduszu Kościelnego, w tym zasad finansowania świadczeń emerytalnych i rentowych dla osób duchownych.

W piątek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski przekazało PAP "Informację w związku z podjęciem przez Radę Ministrów decyzji o powołaniu zespołu w sprawie zmiany systemu finansowania kościołów i innych związków wyznaniowych".

Fundusz Kościelny formą rekompensaty

Bp Miziński przypomniał w niej, że Fundusz Kościelny powstał jako forma rekompensaty dla kościołów i innych związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie. Podstawą prawną jego utworzenia była ustawa z 20 marca 1950 r. o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego.

"W związku z planami zastąpienia Funduszu innymi rozwiązaniami o charakterze prawno-podatkowym Kościół katolicki jest otwarty na dialog w tej sprawie" - napisał sekretarz generalny KEP.

Przypomniał, że Kościół katolicki wykazał gotowość do prowadzenia rozmów w powyższej kwestii już w latach 2012 i 2013.

"Jeśli obecna sytuacja wymaga powrotu do prac nad zmianami obowiązujących przepisów dotyczących finansowania kościołów i innych związków wyznaniowych w naszym kraju, należy zadbać, aby dokonywało się to w zgodzie z postanowieniami konkordatu, a także konstytucyjną zasadą konsensualnej formy regulacji relacji między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi. Z Funduszu Kościelnego bowiem korzystają dziś wszystkie związki wyznaniowe o uregulowanej sytuacji prawnej" - podkreślił.

Z Funduszu Kościelnego korzysta nie tylko Kościół katolicki

Obecnie z Funduszu Kościelnego korzystają wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe - jest ich 185.

Od 1990 r. głównym źródłem finansowania Funduszu jest budżet państwa. W początkowym okresie funkcjonowania Fundusz przekazywał środki na cele takie, jak: odbudowa i konserwacja obiektów sakralnych, pomoc materialna dla duchownych czy dotacje na wydatki osobowe i administracyjno-materialne. Obecnie większość pieniędzy z Funduszu Kościelnego przeznaczana jest na pokrycie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych.

W projekcie przyszłorocznego budżetu państwa Fundusz Kościelny ma wynieść 257 mln zł.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Fundusz Kościelny zastąpiony "innymi rozwiązaniami"? KEP: Kościół gotowy do rozmów
Komentarze (5)
TH
~Teresa Huryn
2 stycznia 2024, 18:35
Moja babka mieszkała przed wojną na wsi. Dzieci ze wsi były zaganiane przez księdza do pracy na jego polu. Ciężko pracowały, a wynagrodzenia nie dostawały. To był typowy wyzysk, który trwał przez wieki. Ci ludzie jeśli żyją powinny żądać od Kościoła odszkodowania za ciężką pracę, za wyzysk małoletnich. Moja babka pracowała u księdza od 6 roku życia. Dodam, że taka praktyka wyzysku była również po wojnie, przez długie lata.
BM
~Biały Miś
29 grudnia 2023, 16:02
Skończą się nieruchomości i działki za darmo , czy za symboliczną kwotę ?
JO
Jan Osa
29 grudnia 2023, 15:32
A jaka jest opinia na ten temat innych kościołów i związków wyznaniowych? Tego chciałbym się dowiedzieć. Czy się doczekam? To rzuci trochę światła na atmosferę w tych środowiskach.
GM
~Greg Marzden
30 grudnia 2023, 17:07
Oni na tym bardziej stracą niż KK.
JO
Jan Osa
1 stycznia 2024, 12:49
A ja myślę, że wprost przeciwnie. Zobaczymy. A jeżeli mieliby stracić, to coś rząd tak wymyśli, by stracił KK, a nie pozostali.