Fundusz Kościelny zastąpiony "innymi rozwiązaniami"? KEP: Kościół gotowy do rozmów

Fundusz Kościelny zastąpiony "innymi rozwiązaniami"? KEP: Kościół gotowy do rozmów
Fot. a.dragan8@gmail.com / Depositphotos
PAP / pk

W związku z planami zastąpienia Funduszu Kościelnego innymi rozwiązaniami o charakterze prawno-podatkowym Kościół katolicki jest otwarty na dialog w tej sprawie - poinformował w piątek sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur G. Miziński.

W środę premier Donald Tusk poinformował, że rząd powołał międzyresortowy zespół w sprawie zmiany systemu finansowania Funduszu Kościelnego, w tym zasad finansowania świadczeń emerytalnych i rentowych dla osób duchownych.

W piątek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski przekazało PAP "Informację w związku z podjęciem przez Radę Ministrów decyzji o powołaniu zespołu w sprawie zmiany systemu finansowania kościołów i innych związków wyznaniowych".

Fundusz Kościelny formą rekompensaty

Bp Miziński przypomniał w niej, że Fundusz Kościelny powstał jako forma rekompensaty dla kościołów i innych związków wyznaniowych za przejęte od nich przez państwo nieruchomości ziemskie. Podstawą prawną jego utworzenia była ustawa z 20 marca 1950 r. o przejęciu przez państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego.

"W związku z planami zastąpienia Funduszu innymi rozwiązaniami o charakterze prawno-podatkowym Kościół katolicki jest otwarty na dialog w tej sprawie" - napisał sekretarz generalny KEP.

Przypomniał, że Kościół katolicki wykazał gotowość do prowadzenia rozmów w powyższej kwestii już w latach 2012 i 2013.

"Jeśli obecna sytuacja wymaga powrotu do prac nad zmianami obowiązujących przepisów dotyczących finansowania kościołów i innych związków wyznaniowych w naszym kraju, należy zadbać, aby dokonywało się to w zgodzie z postanowieniami konkordatu, a także konstytucyjną zasadą konsensualnej formy regulacji relacji między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi. Z Funduszu Kościelnego bowiem korzystają dziś wszystkie związki wyznaniowe o uregulowanej sytuacji prawnej" - podkreślił.

Z Funduszu Kościelnego korzysta nie tylko Kościół katolicki

Obecnie z Funduszu Kościelnego korzystają wszystkie działające legalnie w Polsce związki wyznaniowe - jest ich 185.

Od 1990 r. głównym źródłem finansowania Funduszu jest budżet państwa. W początkowym okresie funkcjonowania Fundusz przekazywał środki na cele takie, jak: odbudowa i konserwacja obiektów sakralnych, pomoc materialna dla duchownych czy dotacje na wydatki osobowe i administracyjno-materialne. Obecnie większość pieniędzy z Funduszu Kościelnego przeznaczana jest na pokrycie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych.

W projekcie przyszłorocznego budżetu państwa Fundusz Kościelny ma wynieść 257 mln zł.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Fundusz Kościelny zastąpiony "innymi rozwiązaniami"? KEP: Kościół gotowy do rozmów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.