Gliwice: Stulecie koronacji MB Kochawińskiej

Gliwice: Stulecie koronacji MB Kochawińskiej
Anna Pikulska-Stępień / wm

13 maja br. w parafii Matki Boskiej Kochawińskiej w Gliwicach (oo. jezuici) odbędzie się uroczysta Msza święta połączona z obchodami jubileuszu 100 rocznicy koronacji obrazu z Kochawiny. Ikona ta, czczona w Kochawinie już od połowy XVII wieku, a koronowana w 1912 roku przez abpa Józefa Bilczewskiego, od 18 lat znajduje się w gliwickim sanktuarium.

Z historią cudownego obrazu Matki Boskiej Kochawińśkiej wiąże się legenda, zgodnie z którą w 1646 roku, podczas podróży dziedziczki Rudy, Anny Wojnakowskiej do Żydaczowa, konie jej nagle stanęły i uklękły. Zdziwiona zobaczyła w starym dębie obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem wśród niezwykłej jasności. Obraz trzykrotnie przenoszono procesjonalnie do kościoła w Rudzie, lecz zawsze cudownie wracał na pierwotne miejsce. Postanowiono więc wybudować kaplicę w miejscu, gdzie obraz znaleziono.

Rosnący kult Matki Bożej z Kochawiny sprawił, że w 1755 r. abp lwowski Mikołaj Wyżycki wydał dekret uznający obraz za cudowny i łaskami słynący. Jeszcze tego roku obraz uroczyście przeniesiono do nowego kościoła i utworzono parafię w Kochawinie, gdzie dokonano koronacji cudownego wizerunku dnia 15 sierpnia 1912. Warto odnotować fakt, że uroczystość ta zgromadziła aż 100 tysięcy pielgrzymów.

W latach 30-tych XX wieku, opiekę nad parafią w Kochawinie objęli Ojcowie Jezuici. Wyjątkowo ożywiona działalność duszpasterska zakonników została brutalnie przerwana przez wojnę i to wówczas ostatni proboszcz Kochawiny, ks. Józef Piecuch polecił wykonać wierną kopię obrazu, którą na początku 1944 umieszczono w ołtarzu, zamiast oryginału.

Przez kolejnych 21 lat cudowny obraz przebywał w kolegium Jezuitów w Starej Wsi, następnie (po renowacji) w Rezydencji Prowincjałów w Krakowie, gdzie znajdował się do 1974. Dalsze losy obrazu związane są z Gliwicami - początkowo z parafią św. Bartłomieja. 12 maja 1974 roku, dokonano tam uroczystej intronizacji obrazu i w związku z tym wydarzeniem II niedziela maja jest dniem odpustu ku czci Matki Boskiej Kochawińskiej.

W 1994 roku na os. Kopernika w Gliwicach utworzono parafię, nad którą opiekę sprawują jezuici, a cudowny obraz z Kochawiny przeniesiono do nowego kościoła jako do Sanktuarium MB Kochawińśkiej - Matki Dobrej Drogi.

W gliwickim sanktuarium miało już miejsce w ciągu ostatnich miesięcy kilka wydarzeń przygotowujących do obchodów jubileuszu 100 rocznicy koronacji obrazu Matki Boskiej Kochawińskiej.

W styczniu rok jubileuszowy rozpoczął się Mszą Świętą w oprawie góralskiej oraz koncertem kolęd.

W ramach Tygodnia modlitw o jedność chrześcijan odbyła się wspólna modlitwa z współbraćmi z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Spotkanie to ubogacił swoim śpiewem chór ewangelicki z Katowic.

W lutym odbył się też wykład pani Iwony Urbańskiej-Kosiek zatytułowany "Z Maryją po Ziemi Świętej" o najistotniejszych miejscach w historii zbawienia.

W najbliższym czasie odbędą się następujące wydarzenia związane z rocznicą koronacji cudownego obrazu:

  • 14 marca- wieczór poezji pt. "Matka". Wiersze Karola Wojtyły i ks. Jana Twardowskiego recytować będą aktorzy Barbara Lubos i Grzegorz Kwas przy akompaniamencie Adama Snopka (fortepian)
  • 18 kwietnia - koncert pieśni i muzyki oratoryjnej (Anna Noworzyn - sopran, Tomasz Paweł Sadownik - baryton, Katarzyna Rzeszutek - fortepian)
  • 9-11 maja- Msze Święte a po nich konferencje zaproszonych gości
  • 12 maja- festyn parafialny
  • 13 maja- Odpust
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gliwice: Stulecie koronacji MB Kochawińskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.