Miliony pielgrzymów u Matki Bożej z Guadalupe

Miliony pielgrzymów u Matki Bożej z Guadalupe
(fot. fernando_d._ramirez / flickr.com)
KAI / slo

Ponad pięć milionów pielgrzymów odwiedziło sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Mieście Meksyk w związku z obchodzonym przez Kościół katolicki 12 grudnia świętem Najświętszej Marii Panny z Guadalupe.

Wyjątkowo duży napływ pielgrzymów w tym roku - 5,3 miliona do godziny 5.00 rano 12 grudnia - potwierdził przedstawiciel rządu Meksyku w rozmowie z dziennikiem "El Nuevo Herald". Liczenie pielgrzymów rozpoczęto rankiem 9 grudnia.

W grudniu 1531 r. na przedmieściach Miasta Meksyk Indianinowi Juanowi Diego Cuauhtlatoatzin ("Mówiący orzeł") czterokrotnie ukazała się Matka Boża. Znana w Meksyku jako Guadelupiana i Morenita, ciemnoskóra Pani pozostawiła mu na płaszczu swój wizerunek, który do dziś można oglądać w bazylice w Guadalupe. W miejscu objawień wzniesiono początkowo kaplicę, później zbudowano bazylikę. Świątynia wzniesiona w latach 1974-1976 przez znanego meksykańskiego architekta Pedro Ramireza Vasqueza, uważana jest za największy kościół świata i ma 22 tys. miejsc.

W 1895 r. Matka Boża z Guadalupe została ogłoszona przez papieża Leona XIII patronką Ameryki Łacińskiej, a w 1945 r. papież Pius XII ogłosił ją patronką całej Ameryki. Papież Jan Paweł II w ramach podróży do Meksyku 31 lipca 2002 r. kanonizował Juana Diego - pierwszego świętego Indianina w dziejach Kościoła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Miliony pielgrzymów u Matki Bożej z Guadalupe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.