Niesamowite przymierze "dwóch" Matek. Maryja z Guadalupe opiekunką Polaków

Niesamowite przymierze "dwóch" Matek. Maryja z Guadalupe opiekunką Polaków
(fot. Public Domain via Wikimedia Commons / youtube.com)
Szymon Żyśko / DEON.pl

Polacy są bardzo przywiązani do wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, której jesteśmy oddani w szczególną opiekę. Tymczasem Prymas Wyszyński zawierzył nasz naród jeszcze jednej potężnej orędowniczce znanej na całym świecie. Patronuje nam także Matka Boża z Guadalupe.

Wszystko zaczęło się w roku 1946, gdy polski żołnierz AK - Jerzy Skoryna - przybywa i osiedla się w Meksyku. Na miejscu dowiaduje się, że wiele narodów dokonuje tu zawierzenia Maryi z Guadalupe. Widząc flagi wszystkich państw, które tego dokonały, w roku 1958 udaje się z taką prośbą do ówczesnego Prymasa Meksyku, kard. Miranda y Gomez. Ten informuje go, że może się to stać tylko, gdy oficjalnie poprosi o to Prymas Polski oraz prezydent naszego kraju.

Jerzy Skoryna postanawia wtedy podjąć oficjalne kroki w tym kierunku. Kard. Stefan Wyszyński nie zastanawia się długo i wysyła do Meksyku oficjalną prośbę, aby zawierzyć Polaków Dziewicy z Guadalupe. Jednak w tym czasie w Polsce rządzą komuniści i nie można liczyć na wsparcie prezydenta, który deklaruje się przeciwko wierze i Kościołowi. Dlatego aktu tego dokonał rząd emigracyjny na uchodźstwie w Londynie.

Zawierzenie odbyło się 3 maja 1959 r. - gdy w Polsce świętowano uroczystość Maryi Królowej Polski. W organizację włączyło się wiele środowisk polonijnych w Meksyku. Kardynał Gomez wygłosił homilię, w której odwoływał się do uroczystości, jaka tego dnia obchodzona jest w Polsce. Później ucałował polską flagę z haftowanym godłem przyniesioną do ołtarza i odmówił akt zawierzenia Polaków i ich przyszłości Matce Bożej z Guadalupe. Po tym akcie zebrani wierni zaczęli skandować "Viva Polonia!", a w mieście rozległo się bicie dzwonu.

Na koniec Prymas Meksyku zwrócił się raz jeszcze do Polaków, przypominając o przyjaźni, jaka łączy nasze narody za sprawą tych dwóch szczególnych wizerunków Maryi. Wyraził przekonanie, że Polska stanie się dzięki temu wolna i niepodległa.

Meksyk zawsze wspierał Polskę w dążeniu do wolności. Gdy w 1953 r. więziono Prymasa Wyszyńskiego, w Meksyku trwały modlitwy o jego uwolnienie. To przykład jednej z najpiękniejszych przyjaźni między narodami. Wszystko pod czujnym okiem troskliwej Matki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko
20,94 zł
29,90 zł

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

Niesamowite przymierze "dwóch" Matek. Maryja z Guadalupe opiekunką Polaków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.