Grekokatolicy z Warmii i Mazur modlą się o pokój

Grekokatolicy z Warmii i Mazur modlą się o pokój
(fot. Marcin n® ☼ / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.5)
PAP / ptt

Grekokatolicy z Warmii i Mazur będą pielgrzymować w niedzielę do Kalwarii w Głotowie koło Dobrego Miasta, by modlić się o pokój na Ukrainie. Do modlitwy z udziałem wiernych obrządku greckokatolickiego zaproszono wiernych kościoła rzymskokatolickiego i prawosławnych.

Organizator pielgrzymki proboszcz parafii greckokatolickiej pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Górowie Iławeckim ks. Jan Łajkosz powiedział PAP, że trzecia niedziela Wielkiego Postu w kościele greckokatolickim poświęcona jest Drzewu Pańskiemu. Nosi nazwę Niedzieli Chrestopokłonnej (oddanie pokłonu i adorowanie Krzyża Pańskiego).

"Wierni podczas jutrzni oddają pokłon, całują krzyż, śpiewają hymny. Na Ukrainie grekokatolicy idą z krzyżem w procesjach. Natomiast od kilku lat grekokatolicy na Warmii i Mazurach spotykają się na pielgrzymce w Kalwarii Warmińskiej w Głotowie"- podkreślił ks. Łajkosz.

Zaznaczył, że tegoroczna pielgrzymka wiernych z uwagi na sytuację na wschodniej Ukrainie będzie miała odmienny charakter. "Idea jest taka, by spotkać się i w ekumenicznej modlitwie modlić o pokój. Oprócz grekokatolików - Ukraińców z Ukrainy, Polaków pochodzenia ukraińskiego zapraszamy także wiernych kościoła rzymskokatolickiego i cerkwi prawosławnej. Spotkanie ma symbolizować jedność i dążenie do pokoju"- podkreślił ks. Łajkosz.

DEON.PL POLECA

Dodał, że rozważania, które będą odczytywane przy stacjach drogi krzyżowej, napisali uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego z wykładowym językiem ukraińskim w Górowie Iławeckim.

Pielgrzymka odbywa się pod patronatem metropolity archidiecezji przemysko-warszawskiej obrządku greckokatolickiego abp. Jana Martyniaka i metropolity warmińskiego abp. Wojciecha Ziemby.

W Polsce Kościół grekokatolicki liczy obecnie ok. 50 tys. wiernych; 10 tys. na Warmii i Mazurach, gdzie działa w trzech dekanatach: elbląskim, olsztyńskim i węgorzewskim. Wierni skupieni są w 28 parafiach, modlą się w 27 świątyniach greckokatolickich i jednej rzymskokatolickiej w Suszu. Kościół greckokatolicki jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.

Głotowo koło Dobrego Miasta nazywane jest Warmińską Kalwarią, znajduje się tu Sanktuarium Najświętszego Sakramentu i Męki Pańskiej. Od XIV w. do Kalwarii pielgrzymują wierni, według przekazów kościół został zbudowany na miejscu cudownego znalezienia Przenajświętszej Hostii, którą ukryto w ziemi przed najazdem pogańskich Litwinów i Prusów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Grekokatolicy z Warmii i Mazur modlą się o pokój
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.