Grekokatolicy obchodzą niedzielę przebaczenia

Grekokatolicy obchodzą niedzielę przebaczenia
(fot. Jlhopgood / flickr.com / CC BY-ND 2.0)
KAI / pk

Przypadająca dzisiaj niedziela w Kościele greckokatolickim nazywana jest niedzielą przebaczenia win lub seropustną. Jutro chrześcijanie posługujący się kalendarzem juliańskim rozpoczną Wielki Post.

Abp Jan Martyniak, zwierzchnik grekokatolików w Polsce wyjaśnia, że niedziela przebaczenia nawiązuje do słów Pana Jezusa: "Jeśli przyniesiesz dar swój do ołtarza i wspomnisz, że brat ma coś przeciwko tobie, idź i najpierw się z nim pojednaj". - To jest bardzo ważne. Nie można się modlić, nie można pościć, a z drugiej strony gniewać się, mieć nienawiść, obmawiać, krzywdzić - mówi.

DEON.PL POLECAW cerkwiach odprawiane są nabożeństwa, podczas których głównym gestem jest wzajemne podanie sobie rąk kapłana z wiernymi i wiernych między sobą. Abp Martyniak zaznacza, że nie może to być jednak pusty gest. - Prosimy o przebaczenie Pana Boga i przebaczamy sobie wzajemnie. Nie może to być gest bez pokrycia, bo takich gestów jest dużo, a my często lubimy je mnożyć, byle można było coś zaliczyć - przestrzega hierarcha.

Dzisiejsza niedziela nazywana jest również seropustną, a ubiegłotygodniowa - mięsopustną. Mają one przypominać o zbliżającym się czasie pokuty. Wiąże się to z tym, że w dniach ścisłego postu chrześcijanie wschodni nie jedzą ani mięsa, ani nabiału. Niektórzy powstrzymują się od tych pokarmów nawet przez cały Wielki Post.

W Kościołach wschodnich Wielki Post rozpocznie się jutro. W tym dniu obowiązuje post ścisły.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Grekokatolicy obchodzą niedzielę przebaczenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.