Nie można pościć i krzywdzić drugiego człowieka

Nie można pościć i krzywdzić drugiego człowieka
(fot. Goku122 / Wikimedia Commons / GFDL)
KAI / ptt

Nie można pościć i jednocześnie krzywdzić drugiego człowieka - mówi abp Jan Martyniak, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Wierni tej wspólnoty rozpoczynają dzisiaj okres Wielkiego Postu, który potrwa 7 tygodni. Wielkanoc będą świętować 12 kwietnia, czyli tydzień po łacinnikach.

Abp Jan Martyniak podkreśla, że najważniejszymi elementami rozpoczynającego się Wielkiego Postu są: modlitwa, post i jałmużna. - Ojciec Święty powiedział o poście słowa, do których nie ma co dodać: jeśli pościsz, musisz popatrzeć na drugiego, jak się do niego odnosisz. Może ktoś pościć, a krzywdzić drugiego. Może iść w kościele odmawiać różne modlitwy, a zarazem krzywdzić, bo nie wypłaca pensji, bo ujmuje pensję, bo robi różne niegodziwe interesy. Post obejmuje całego człowieka w odniesieniu do Boga i do drugiego człowieka - zaznacza metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyjsko-ukraińskiego.

DEON.PL POLECA
Hierarcha mówi, że Wielki Post wprowadza człowieka w to, aby go odrodzić i żeby był prawdziwie humanitarny. Wskazuje, że ten czas jest szczególną okazją do wyrzeczeń, które można w sposób praktyczny przełożyć na pomoc drugiemu człowiekowi. - Tego, ile można dobrego w czasie Wielkiego Postu zrobić, nie zauważamy i nie doceniamy. Biedują dzieci, umierają z głodu, a ktoś pali papierosy, pije alkohol. Powie: co to jedna paczka albo piwo. Ale uzbieraj z tego, ile będzie w ciągu miesiąca, a ile przez całe życie? Ile można dobrych rzeczy z tym zrobić. Ile żywności się wyrzuca, a można je ofiarować biednym - wymienia abp Martyniak.

Dzisiaj oraz w Wielki Piątek obowiązuje ścisły post od mięsa i nabiału. Nie ma natomiast zwyczaju posypywania głów popiołem. Cechą charakterystyczną Wielkiego Postu w Kościele greckokatolickim jest to, że Msze święte odprawia się tylko w soboty i niedziele, a w pozostałe dni inne nabożeństwa pokutne. W środy i piątki odbywa się Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów, podczas której przyjmuje się komunię świętą, konsekrowaną w niedzielę.

Mimo, że w liturgii wschodniej nie ma nabożeństwa odprawiania Drogi Krzyżowej, w niektórych parafiach jest ona również praktykowana.

Wiernych obowiązuje udział w rekolekcjach wielkopostnych oraz skorzystanie z Sakramentu Pokuty i Eucharystii oraz powstrzymanie się od zabaw i praktykowanie postów. Specyficznym gestem w tym czasie są głębokie pokłony do ziemi, którymi rozpoczyna się i kończy modlitwy na znak uniżenia i pokuty. Pokłonami przeprasza się za przewinienia wobec Boga i drugiego człowieka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nie można pościć i krzywdzić drugiego człowieka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.