Hiszpania: Kościół oddaje państwu prawie 1000 budynków. Twierdzi, że nabył je przez pomyłkę

Hiszpania: Kościół oddaje państwu prawie 1000 budynków. Twierdzi, że nabył je przez pomyłkę
fot. unsplash.com
cruxnow.com / ml

Kościół w Hiszpanii przyznał, że prawie 1000 nieruchomości w kraju zostało przez niego przejętych pomimo jakiegokolwiek dowodu na to, że te prawnie mu się należały.

Przedstawiciele Kościoła zaznaczyli, że rozpocznie się teraz proces „regulowania” nieruchomości, co sprawi, że przejdą one w ręce państwa. Szczegóły przejęcia zostały zaprezentowane we wspólnym oświadczeniu hiszpańskiej Konferencji Episkopatu i strony rządowej.

Kościół oddaje 1000 budynków

Jak wynika z dochodzenia przeprowadzonego przez władze kraju, diecezje i parafie przez lata, dzięki wpływom w lokalnych strukturach samorządowych, wpisywały do ksiąg wieczystych nieruchomości i działki, które prawnie miały się im należeć, choć nie było na to żadnych dowodów.

Centro-lewicowy rząd kierowany przez premiera Pedro Sáncheza doprowadził do powstania raportu z którego wynika, że w latach 1998-2015 Kościół katolicki w Hiszpanii zarejestrował 35 000 nowych nieruchomości w tym 20 000 jako miejsca kultu, a 15 jako obiekty niereligijne. W ramach negocjacji między obiema stronami doszło do powstania komisji śledczej. Efektem jej prac było oświadczenie konferencji episkopatu, które stwierdzało, że 965 zarejestrowanych budynków znalazło się w rękach Kościoła „przez pomyłkę”.

DEON.PL POLECA


Stosunki między rządem Hiszpanii, a Kościołem katolickim są napięte. Wśród zapalnych tematów można wymienić finansowanie Kościoła ze środków publicznych oraz nierozwiązany problem nadużyć seksualnych w wykonaniu ludzi Kościoła.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner, Joanna Podsadecka, Tomasz Ponikło

Trzy wielkie odsłony - Wiara ludzi wolnychMiłość w czasach niepokoju. Niepublikowane wykłady oraz Tischner. Nadzieja na miarę próby. Ostatnie słowa

Głęboka wiara i wielkie pytania ks. Józefa Tischnera

Jak wierzyć w świecie, który żongluje...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Hiszpania: Kościół oddaje państwu prawie 1000 budynków. Twierdzi, że nabył je przez pomyłkę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.