Hiszpania: przewodniczący episkopatu potępił akt niepodległości Katalonii

Hiszpania: przewodniczący episkopatu potępił akt niepodległości Katalonii
(fot. PAP/EPA/QUIQUE GARCIA)
KAI / mp

Kardynał Ricardo Blázquez Pérez, przewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii, potępił ogłoszony 27 października przez władze Katalonii tzw. jednostronny akt niepodległości (DUI). Stwierdził, że dokument ten mógłby położyć kres istnieniu współczesnej Hiszpanii.

- Popieramy przywrócenie porządku konstytucyjnego, gdyż jest to dobro wspólne. Gdyby DUI wszedł w życie, oznaczałoby to koniec porządku konstytucyjnego, który my, Hiszpanie, mamy od 40 lat - powiedział metropolita Valladolid.
Przed 1 października br., kiedy to w Katalonii odbyło się referendum niepodległościowe, hiszpańscy biskupi wezwali władze regionu do “unikania nieodwracalnych w skutkach decyzji". Kilkakrotnie też poszczególni biskupi wypowiadali się negatywnie o dążeniach niepodległościowych Katalończyków. Wyjątkiem był biskup katalońskiej Solsony Xavier Novell, który wziął udział w plebiscycie.
Po ogłoszeniu DUI władze w Madrycie ograniczyły autonomię Katalonii. 28 października rząd centralny Mariano Rajoya opublikował szereg decyzji mających służyć zastopowaniu dążeń zwolenników niepodległości Katalonii do secesji. Wśród nich było m.in. odwołanie rządu Katalonii Carlesa Puigdemonta i zdymisjonowanie ponad 130 wysokich rangą urzędników.
Na początku listopada sąd w Madrycie wydał zgodę na aresztowanie dziewięciu ministrów gabinetu Puigdemonta. Na wolności, w Belgii, przebywa jeszcze pięciu członków odwołanego przez Madryt rządu Katalonii: premier Puigdemont i czterech jego ministrów. 3 listopada sąd wydał zgodę na Europejski Nakaz Aresztowania wobec tych osób.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Hiszpania: przewodniczący episkopatu potępił akt niepodległości Katalonii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.