Hiszpański Trybunał Konstytucyjny unieważnił deklarację niepodległości Katalonii

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny unieważnił deklarację niepodległości Katalonii
(fot. PAP/EPA/TONI ALBIR)
PAP / pk

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny unieważnił w środę deklarację niepodległości Katalonii, przegłosowaną 27 października przez regionalny parlament w Barcelonie - poinformowała rzeczniczka.

"Deklaracja niepodległości z 27 października została uznana za nieważną i niezgodną z konstytucją" Hiszpanii - powiedziała rzeczniczka po posiedzeniu sędziów Trybunału.

To orzeczenie nie jest niespodzianką, gdyż już pod koniec października Trybunał zawiesił tę deklarację.

27 października kataloński parlament w tajnym głosowaniu przyjął rezolucję o ustanowieniu niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii. Następnie hiszpański Senat zaaprobował przejęcie przez rząd centralny Mariano Rajoya władzy w Katalonii, by zahamować proces odrywania się tego regionu od reszty kraju.

DEON.PL POLECA

Na mocy zatwierdzonego przez hiszpański Senat artykułu 155 hiszpańskiej konstytucji, ograniczającego autonomię Katalonii, Rajoy odwołał szefa katalońskiego rządu Carlesa Puigdemonta, jego gabinet oraz ponad 130 wysokich rangą katalońskich urzędników. Równocześnie wyznaczono datę przedterminowych wyborów parlamentarnych w Katalonii, które odbędą się 21 grudnia br.

Konflikt Barcelony z Madrytem jest rezultatem referendum w Katalonii z 1 października, w którym 90,18 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością regionu; w plebiscycie wzięło udział ok. 2,28 mln osób spośród 5,3 mln uprawnionych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny unieważnił deklarację niepodległości Katalonii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.