Hiszpania /sondaż:Katalońskie partie niepodległościowe wygrają wybory w regionie

Hiszpania /sondaż:Katalońskie partie niepodległościowe wygrają wybory w regionie
(fot. PAP/EPA/ANDREU DALMAU)
PAP / sz

Partie opowiadające się za secesją Katalonii wygrają regionalne wybory w grudniu tego roku, lecz nie uzyskają parlamentarnej większości - wynika z sondażu opublikowanego w niedzielę w hiszpańskim dzienniku "La Vanguardia".

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez firmę GAD3 na próbie 1233 osób w okresie 30 października-3 listopada, proniepodległościowe: Republika Lewica Katalonii (ERC), ugrupowanie byłego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta, Europejska Partia Demokracji Katalonii (PDeCAT) i lewicowa partia Kandydatura Jedności Ludowej (CUP) zdobyłyby w wyborach 66-69 miejsc w 135-osobowym lokalnym parlamencie.

27 października kataloński parlament opowiedział się za ustanowieniem niezależnej od Hiszpanii Republiki Katalonii, wyniku czego premier Hiszpanii Mariano Rajoy zwołał na 21 grudnia wybory w Katalonii, wcześniej rozwiązując miejscowy rząd i regionalny parlament.

W więzieniach osadzono ośmiu ministrów gabinetu Puigdemonta, a za samym byłym premierem i jego czterema ministrami, którzy przebywają w Belgii, wydano Europejski Nakaz Aresztowania (ENA).

DEON.PL POLECA

Całej piątce w ENA zarzuca się m.in. "rebelię, działalność wywrotową, sprzeniewierzenie środków publicznych i nieposłuszeństwo wobec władz" centralnych w Madrycie

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Hiszpania /sondaż:Katalońskie partie niepodległościowe wygrają wybory w regionie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.