Hiszpania: rozpoczęły się procesje pokutne

Hiszpania: rozpoczęły się procesje pokutne
(fot. Martin.v.ch (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons)
KAI / kk

W Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej na ulicę wyszły dzisiaj pierwsze procesje pokutne. Ostatni piątek przed Niedzielą Palmową znany jest jako Viernes de Dolores, czyli Piątek Matki Bożej Bolesnej.

Viernes de Dolores ma charakter maryjny i jest głęboko zakorzeniony w Hiszpanii i Ameryce Łacińskiej. Przypomina o cierpieniach Maryi na widok męki Jej Syna Jezusa Chrystusa. Choć reforma liturgiczna zniosła to święto, pozostało ono jednak w pobożności ludowej. Jan Paweł II w trzecim wydaniu Mszału Rzymskiego (2000 r.) wprowadził specjalne wspomnienie boleści Matki Bożej obchodzone właśnie dzisiaj.

DEON.PL POLECA
W Hiszpanii na ulice miast wyszły dzisiaj pierwsze procesje. Szczególnie uroczysty charakter mają w Cartagena k. Murcji, gdzie przypada święto Matki Bożej Caridad, patronki miasta. Maryjna procesja wyrusza o czwartej na ranem z katedry. Chronologicznie jest to pierwsza procesja pokutna w Hiszpanii. Z kolei w Avili na tle średniowiecznych murów odbywa się słynna Via Matris. Od ponad 200 lat rząd ogłasza dzisiaj nazwiska osób, które zostały ułaskawione na prośbę bractw z różnych regionów kraju. Wezmą one udział w procesjach pokutnych podczas Wielkiego Tygodnia.

Także Ameryka Łacińska przeżywa swój Viernes de Dolores. W Panamie w miejscowości Natá de los Caballeros na ulice wychodzi procesja z obrazem Matki Bożej Bolesnej, który pochodzi z XVI w. Wiekowe tradycje posiada procesja w Jiménez, w stanie Chihuahua w Meksyku. Rozpoczyna ją poranne pozdrowienie Maryi tzw. mañanitas, a potem tysiące osób wyrusza pieszo lub konno w 7 km trasę do kaplicy Matki Bożej.

W peruwiańskiej Limie przypada dzisiaj święto Matki Bożej Samotnej. Do jej sanktuarium przybywają rzesze pielgrzymów. Latynoskie procesje są tłumne, kolorowe i pełne miłości do Matki Bożej Bolesnej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpania: rozpoczęły się procesje pokutne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.