Co katolicy w Polsce jedzą w piątek? Sprawdziliśmy wasze potrawy

Co katolicy w Polsce jedzą w piątek? Sprawdziliśmy wasze potrawy
(fot. shutterstock.com)

Jak wiadomo, w Kościele katolickim w Polsce obowiązuje piątkowy post od pokarmów mięsnych. Zapytałem co takiego znajdzie się dzisiaj na waszym stole. Odpowiedzi były inspirujące!

Przypomnijmy, katolicy są zobowiązani do przestrzegania piątkowego postu. Mówi o tym Kodeks Prawa Kanonicznego:

"Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa". (KPK 1251)

Pamiętając o tym, co wyżej i mając nadzieję na waszą kreatywność, zadałem na grupie "Ostatnia Ławka" pytanie o to, co pojawiło się dzisiaj na waszym "postnym", piątkowym stole. Opisaliście takie potrawy, że zrobiłem się głodny od samych tylko nazw.

Maria napisała, że preferuje "ciecierzycę po bretońsku, kotlety z grzybów albo z kalafiora etc. No i ryba. A i leczo bez mięsa. Nie jest nudno wcale".

DEON.PL POLECA

Ala stwierdziła, że piątkowy post nie jest dla niej większym problemem, bo generalnie nie jest fanką mięsa: "ja mam problem, bo wręcz lubię potrawy bezmięsne, więc w piątek mogę bez żadnych wyrzutów robić dobre bezmięsne jedzenie. Ja, jeśli sama robię sobie obiad to w piątki jem pierogi (z kapusta, z kasza), placki ziemniaczane, makaron z dowolnym sosem, gofry i ryby. Jem też zupy (wiem, że większość gotuje się na mięsie, ale post traktuje bardziej jako umiejętność wyrzeczenia i poświęcenia czegoś niż skupianiu się czy wywar z mięsa jest mięsem).

Maksym zaoferował kilka solidnie wyglądających potraw, niektóre brzmią bardzo kusząco: "ja lubię kluski z serem i ziołami, naleśniki ze szpinakiem lub na słodko z musem bananowym bitą śmietaną i rodzynkami albo z pieczonymi gruszkami. Nie gardzę pstrągiem pieczonym (albo grillowanym) W lecie lubię sobie jakąś rybkę na świeżo uwędzić (taka bezpośrednio z wędzarni jest niebiańska) Zimą dorsz zrobiony po grecku. Czasem jak jest więcej czasu pierożki po góralsku (z grzybami i oscypkiem) Na kolację czasem pizza z warzywami, kiedy indziej zapiekanki z pieczarkami i suszonymi pomidorami, jajka faszerowane albo sałatki z tuńczyka. A czasami jak czasu braki to CHLEB I WODA".

Angelika, która jaka sama pisze jest wegetarianką, zaproponowała szybkie i gotowe rozwiązanie: "Ja mam piątek codziennie - zarówno ja sama jak i mój mąż jesteśmy wegetarianami:). Tak na szybko, polecam makarony z sosami (w marketach jest mnóstwo tych gotowych), zapiekanki warzywne albo zupy kremy".

Lena jest zdania, że piątkowa, postna kuchnia wcale nie musi być uboga: "u nas najczęściej coś z tego: twarożek ze szczypiorkiem lub jajka, krem brokułowi, makaron z tuńczykiem, ryż z jabłkiem lub naleśniki z serem... Nie zapominamy o jajkach, warzywach i owocach, więc "ubogo" nie jest".

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony tymi wszystkimi daniami i obiecuję, na pewno któreś z nich wkrótce pojawi się na moim stole.

To oczywiście nie jedyne dania, więcej znajdziecie w TYM wątku na naszej grupie "Ostania Ławka". Dołączcie, jeśli jeszcze nie jesteście jej członkami. 

Tam też poruszamy temat i odpowiadamy na pytanie, dlaczego Kościół nie traktuje mięsa ryb jako mięso i czy można w piątek zaserwować sobie postne, ale drogie danie?

Co katolicy w Polsce jedzą w piątek? Sprawdziliśmy wasze potrawy - zdjęcie w treści artykułu

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Co katolicy w Polsce jedzą w piątek? Sprawdziliśmy wasze potrawy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.