Hiszpania: rzecznik praw obywatelskich zbada nadużycia w Kościele
Zgodnie z decyzją rządu, nadużycia w Kościele będą badane przez rzecznika praw obywatelskich (po hiszp. obrońca ludu) Angela Gabilondo, z pomocą „komisji złożonej z niezależnych ekspertów i innych kolektywów”, w tym przedstawicieli duchownych - poinformowała Europa Press.
Platforma humanizmu chrześcijańskiego Neos oskarża rząd o działania przeciwko całemu Kościołowi katolickiemu.
Według Europa Press, rząd zrezygnował z powołania komisji parlamentarnej w celu przeprowadzenia dochodzenia, o co wnosiła radykalnie lewicowa Podemos, Republikańska Lewica Katalonii (ERC) oraz baskijska separatystyczna Bildu. Komisja pracująca przy rzeczniku praw obywatelskich ma opracować raport w sprawie nadużyć, wskazać winnych, sposób zrekompensowania ofiar oraz opracować publiczne polityki prewencyjne. Raport zostanie przedstawiony rządowi i parlamentowi - poinformowała EFE.
Oprócz tego, Prokurator Generalna Dolores Delgado obecnie zbiera dane od 17 prokuratur regionalnych w całym kraju w sprawie denuncjacji i skarg przeciwko „jakiejkolwiek instytucji religijnej” dotyczących nadużyć seksualnych wobec nieletnich.
Platforma humanizmu chrześcijańskigo Neos w komunikacie w czwartek poinformowała, że dochodzenie i zbieranie danych ograniczone jest tylko do nadużyć popełnionych przez duchownych, pomija wszystkie inne przypadki takich przestępstw w Hiszpanii, np. stwierdzonych w instytucjach opiekuńczych podległych publicznym organom.
„Rzuca się podejrzenia i oskarża cały Kościół w kampanii, której rzeczywistym celem jest dyskredytowanie i niszczenie tej instytucji” - stwierdziła Neos w komunikacie. Według organizacji „wykorzystywanie seksualne nieletnich to odrażające przestępstwa, a ich sprawcy zasługują na surową karę, jednak nie uzasadniają działań rządu przeciwko całemu Kościołowi”. „W tej kampanii tylko wykorzystuje się przestępstwa, które dotykają także wielu innych grup i instytucji, a przeciwko którym nie działa się z taką samą determinacją” - podkreśliła.
Według Neos, „inicjatywa rządowa jest częścią totalitarnej strategii mającej na celu przekształcenie społeczeństwa zgodnie z partykularnymi kryteriami i interesami”, a „śledztwa przeciwko określonym grupom czy instytucjom są typowe dla reżimów totalitarnych i sprzeczne z rządami prawa”.
Neos podkreśliła, że jest potrzebna współpraca z wymiarem sprawiedliwości w celu wyjaśnienia i ukarania czynów przestępczych, ale obecny „totalitarny charakter antykatolickiej kampanii” nie ma z tym nic wspólnego. „Ta kampania nie kieruje się dobrem, ale złą wiara i nienawiścią” - podkreśliła Neos.
Do platformy Neos należą m. in. były minister spraw wewnętrznych Jaime Mayor Oreja, była przewodnicząca prawicowej PP w Kraju Basków Maria San Gil oraz były burmistrz A Coruna (Galicja) Paco Vazquez.
Zgodnie z danymi organizacji ANAR niezwiązanej z Kościołem, odsetek duchownych wśród agresorów seksualnych w Hiszpanii w latach 2008 – 2018 wyniósł zaledwie 0,2 proc.
Źródło: PAP / tk
Skomentuj artykuł