Hiszpania: uroczystości ku czci św. Jakuba

Hiszpania: uroczystości ku czci św. Jakuba
(fot. Luis Hernandez / CC BY 2.0 / flickr.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie mg

W Santiago de Compostela czci się dzisiaj św. Jakuba Apostoła, patrona Hiszpanii. W głównych uroczystościach wzięli udział galicyjscy biskupi, władze regionalne oraz liczni pielgrzymi, którzy mogli podziwiać słynną kadzielnicą - botafumeiro.

Eucharystii przewodniczył miejscowy ordynariusz abp Julián Barrio. Swoją homilię poświęcił miłosierdziu, szczególnie wobec najbardziej potrzebujących w społeczeństwie. Z powodu trudności ekonomicznych "wiele rodzin cierpi i nikt nie udziela im skutecznej pomocy". Do tego dochodzą "bezrobotni, kobiety, które doświadczyły przemocy, imigranci, którzy są najbardziej ubogimi wśród ubogich".

Abp Barrio zaapelował do polityków o większą troskę o młodzież, rodziny, dzieci i osoby starsze: - Potrzebujemy odwagi moralnej, aby wyjść z sytuacji nieodpowiedzialności.

Przypomniał on też politykom, że nie mogą widzieć stosunku do Kościoła jako "konfrontacji etycznej pomiędzy systemem laickim a systemem religijnym.

Religia "sprzyja życiu duchowemu ludzi i narodów, oświecając wymiar kulturalny, społeczny, ekonomiczny i polityczny, i przywracając prawdę o człowieku".

Abp Barrio pamiętał również o ofiarach tragicznego wypadku kolejowego, który miał miejsce dwa lata temu w miejscowości Angrois.

Cieniem dzisiejszej uroczystości była nieobecność burmistrza Santiago de Compostela. Podobnie jak inni członkowie populistycznych i lewicowych partii, które doszły do władzy po ostatnich wyborach samorządowych, postanowił on nie brać udziału w uroczystościach religijnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hiszpania: uroczystości ku czci św. Jakuba
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.