Hongkong: 115 tys. osób uczciło ofiary masakry na placu Tiananmen

Hongkong: 115 tys. osób uczciło ofiary masakry na placu Tiananmen
(fot. By Iris Tong [Public domain], via Wikimedia Commons)
KAI / kk

Emerytowany biskup Hongkongu kard. Joseph Zen Ze-kiun przewodniczył modlitwie w intencji męczenników z placu Tiananmen w Pekinie.

W 1989 r. władze chińskie rozpędziły tam protest studentów. Według oficjalnych danych rządowych, zginęło 241 osób, jednak Chiński Czerwony Krzyż szacuje liczbę ofiar na 2600.

Modlitwa chrześcijan poprzedziła czuwanie ze świecami w parku Wiktorii, z udziałem 115 tys. osób. Oglądano filmy upamiętniające ofiary, złożono ku ich czci kwiaty, śpiewano pieśni, a także wysłuchano świadectw nagranych na wideo, jakie przedstawiły dwie kobiety: Li Wenzu, żona adwokata Wang Quanzhang, obrońcy praw człowieka, oraz Di Mengqi, jedna z matek, które straciły syna w masakrze na placu Tiananmen.

- Jako matka mam nadzieję, że państwo uczyni krok naprzód, by wyjaśnić swe stanowisko w sprawie masakry... Inaczej nie będę mogła zamknąć oczu nawet w grobie - powiedziała Di Mangqi, odnosząc się do faktu zaprzeczania przez władze chińskie, jakoby 4 czerwca 1989 r. w ogóle doszło do masakry.

Hongkong jest jedynym miejscem w Chinach, gdzie można swobodnie obchodzić tę rocznicę. Mieszkający obecnie w USA jeden z przywódców studenckiego protestu Wang Dan podziękował uczestnikom czuwania w Hongkongu, które odbywa się od 29 lat, z czego mieszkańcy "powinni być dumni".

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hongkong: 115 tys. osób uczciło ofiary masakry na placu Tiananmen
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.