Hrabina-singielka. Jej życie dowodzi, że samotna kobieta może zmieniać świat

Hrabina-singielka. Jej życie dowodzi, że samotna kobieta może zmieniać świat
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com
KAI / kul.pl / mł

Matkę straciła kilka dni po swoich narodzinach, ojca - gdy miała 19 lat.  Znała biegle kilka języków. Jako 22-latka podjęła się administrowania i rządzenia odziedziczonym majątkiem, który obejmował ponad 60 km. kw. Inspirowała się Ewangelią, a skutki jej działań są naprawdę imponujące. 

– Bez zwątpienia była to kobieta wyjątkowa, której owoce życia przetrwały i nadal przynoszą wielkie dobro – mówi Magdalena Łusiak, prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Anieli hrabiny Potulickiej.

DEON.PL POLECAWybrała życie aktywnej singielki

Była młoda, pełna zapału i chciała robić dobro. Czas nie był łatwy, ale i tak w okresie Kulturkampfu nauczała polskiego, zorganizowała lokalny związek oświatowy z biblioteką, urządzała odczyty, prowadziła chórek. Nie bała się też pracy fizycznej: można ją było spotkać w ogrodzie albo w polu. Aniela Konstancja Aleksandra Potulicka, hrabina, urodziła się 8 kwietnia 1861 r. w Londynie. Była córką hrabiego Kazimierza Wojciecha Potulickiego i Marii z Zamoyskich. Osierocona najpierw przez matkę sześć dni po swoich narodzinach, wychowywana przez ojca, po jego śmierci wybrała życie aktywnej singielki.

Poza swoimi działaniami wspierała też wiele innych, zazwyczaj katolickich działań: dokładała się do Zakładu Opieki i Żłobka św. Floriana w Bydgoszczy, przyczyniła się do powstania Zakładu Dobrego Pasterza w Poznaniu, dokonując zakupu 40 mórg ziemi wraz z budynkiem mieszkalnym i wsparła powstałe Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Później wybudowała Zakład św. Łazarza w Poznaniu, którego prowadzenia podjęły się szarytki, i ufundowała kościół w Samsiecznie. 

Wspierała dzieła Kościoła, bo w tym widziała sens

Pod koniec życia część swojego pałacu przeznaczyła dla powstałego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Wówczas miejsce w Potulicach stało się domem macierzystym zgromadzenia. Działała z rozmachem. Zmarła w 1932 roku, pochowano ją w kościele Zwiastowania NMP w Potulicach. 

Jej sylwetkę przybliżono podczas konferencji „Aniela hrabina Potulicka wzorem wartości dla współczesnych czasów”, która odbyła się w Bydgoszczy. Wydarzenie zostało zorganizowane w Dniu Kobiet przez Centrum Edukacyjno-Formacyjne Diecezji Bydgoskiej im. Błogosławionego Michała Kozala i Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Anieli hrabiny Potulickiej.

KAI / kul.pl / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch

Biblia – historia zakochanego Boga

Dlaczego w drzewie genealogicznym Jezusa znajdziemy imiona Tamar, Rachab czy Batszeby, mimo że tradycyjne rodowody raczej pomijały kobiety? Dlaczego wbrew starożytnym obyczajom to właśnie one miały często decydujący wpływ na...

Skomentuj artykuł

Hrabina-singielka. Jej życie dowodzi, że samotna kobieta może zmieniać świat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.