Hrabina-singielka. Jej życie dowodzi, że samotna kobieta może zmieniać świat
Matkę straciła kilka dni po swoich narodzinach, ojca - gdy miała 19 lat. Znała biegle kilka języków. Jako 22-latka podjęła się administrowania i rządzenia odziedziczonym majątkiem, który obejmował ponad 60 km. kw. Inspirowała się Ewangelią, a skutki jej działań są naprawdę imponujące.
– Bez zwątpienia była to kobieta wyjątkowa, której owoce życia przetrwały i nadal przynoszą wielkie dobro – mówi Magdalena Łusiak, prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Anieli hrabiny Potulickiej.
Wybrała życie aktywnej singielki
Była młoda, pełna zapału i chciała robić dobro. Czas nie był łatwy, ale i tak w okresie Kulturkampfu nauczała polskiego, zorganizowała lokalny związek oświatowy z biblioteką, urządzała odczyty, prowadziła chórek. Nie bała się też pracy fizycznej: można ją było spotkać w ogrodzie albo w polu. Aniela Konstancja Aleksandra Potulicka, hrabina, urodziła się 8 kwietnia 1861 r. w Londynie. Była córką hrabiego Kazimierza Wojciecha Potulickiego i Marii z Zamoyskich. Osierocona najpierw przez matkę sześć dni po swoich narodzinach, wychowywana przez ojca, po jego śmierci wybrała życie aktywnej singielki.
Poza swoimi działaniami wspierała też wiele innych, zazwyczaj katolickich działań: dokładała się do Zakładu Opieki i Żłobka św. Floriana w Bydgoszczy, przyczyniła się do powstania Zakładu Dobrego Pasterza w Poznaniu, dokonując zakupu 40 mórg ziemi wraz z budynkiem mieszkalnym i wsparła powstałe Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Później wybudowała Zakład św. Łazarza w Poznaniu, którego prowadzenia podjęły się szarytki, i ufundowała kościół w Samsiecznie.
Wspierała dzieła Kościoła, bo w tym widziała sens
Pod koniec życia część swojego pałacu przeznaczyła dla powstałego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Wówczas miejsce w Potulicach stało się domem macierzystym zgromadzenia. Działała z rozmachem. Zmarła w 1932 roku, pochowano ją w kościele Zwiastowania NMP w Potulicach.
Jej sylwetkę przybliżono podczas konferencji „Aniela hrabina Potulicka wzorem wartości dla współczesnych czasów”, która odbyła się w Bydgoszczy. Wydarzenie zostało zorganizowane w Dniu Kobiet przez Centrum Edukacyjno-Formacyjne Diecezji Bydgoskiej im. Błogosławionego Michała Kozala i Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Anieli hrabiny Potulickiej.
KAI / kul.pl / mł
Skomentuj artykuł