Abp Ryś: W Kościele w kobietach się Jezusa nie rozpoznaje. Gdy mówią, co jest ważne, kto ich słucha?

Abp Ryś: W Kościele w kobietach się Jezusa nie rozpoznaje. Gdy mówią, co jest ważne, kto ich słucha?
Abp Grzegorz Ryś. Fot. Archidiecezja Łódzka / YouTube
archidiecezja.lodz.pl / mł

- Są ludzie, których nie słuchamy, co najwyżej słuchamy pobłażliwie, w kluczu: wychowam ci, odpowiem ci, poprowadzę cię. Kiedy nowicjuszka zadaje pytania, czy ja słyszę, że w tym pytaniu jest głos Jezusa? Nie, bo uważam, że Jezus mówi w moich odpowiedziach. Przecież ja wiem, jak ma być - mówił abp Grzegorz Ryś.

W konferencji wygłoszonej podczas rekolekcji, które zorganizowało duszpasterstwo kobiet archidiecezji łódzkiej, arcybiskup odnosił się do słów, które usłyszeli uczniowie na górze Tabor podczas przemienienia.

- W czasie publicznego życia Jezusa Ojciec objawia się dwa razy i mówi dwa razy to samo: "To jest mój Syn wybrany, Jego słuchajcie". Pierwszy raz mówi to nad Jordanem, kiedy zaczyna się publiczna działalność Jezusa. Drugi raz - to jest taki moment przełomowy, kiedy Jezus wyszedł na Tabor i z Taboru pójdzie do Jerozolimy. i Ojciec powtarza: to jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie.

Jak Bóg przemawia do nas w Wielkim Poście? 

Jak zauważył abp Ryś, łatwiej nam słuchać Jezusa, gdy Jego życie jest zachwycające: gdy idą za Nim tłumy, gdy dokonuje cudów, gdy po ludzku wszystko Mu się udaje. Ale o wiele trudniej przychodzi nam słuchanie Go, gdy Jezus idzie na krzyż, gdy po ludzku nie odnosi sukcesu, gdy wybiera bycie ostatnim. 

DEON.PL POLECA

Rozważając tajemnicę słuchania, abp Ryś odniósł się do słów papieża Franciszka. "Wielki Post jest czasem łaski na tyle, na ile słuchamy Tego, który do nas mówi. W tej mierze, w jakiej słuchamy Słowa. Jak Bóg do nas przemawia? Przede wszystkim w Słowie Bożym, które Kościół ofiaruje nam w liturgii. Oprócz Pisma pan przemawia w braciach i siostrach, zwłaszcza w obliczach i historiach tych, którzy potrzebują pomocy, ale chciałbym dodać inny aspekt, bardzo ważny w procesie synodalnym - słuchanie Jezusa dokonuje się też przez słuchanie braci i sióstr w Kościele" - cytował łódzki metropolita.

Z kim Jezus utożsamia się w Kościele?

Jak wyjaśnia abp Ryś, odpowiedź na to pytanie jest w 9 rozdziale Ewangelii Marka: Jezus reaguje na to, że uczniowie w czasie drogi pokłócili się o to, który z nich jest najważniejszy. I Jezus im mówi: "Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich". Arcybiskup podzielił się swoim biblijnym odkryciem związanym właśnie z tymi słowami. 

- Zawsze mnie zastanawiało, czemu Hieronim tłumaczył słowo "ostatni" jako novissimus - najnowszy. Ja bym przetłumaczył ultimus (łac. ostatni - przyp. red) - a on zawsze używa novissimus". I tu jest geniusz Hieronima, bo to słowo odpowiada greckiemu słowu, które w tekście jest, czyli eschatos - ostatni, ale w wymiarze czasowym. Czyli ten, który będzie na samym końcu. Najnowszy - mówił arcybiskup. 

- Mieliśmy ostatnio wizytę matki generalnej sióstr jadwiżanek. Mówiła o tym, że mają nowicjuszki. Novissimus - nowicjuszka. i tak sobie pomyślałem, co by było, gdyby matka nam przysłała na to spotkanie nowicjuszkę. Jak my byśmy do niej podchodzili? Z dużą pobłażliwością - nowicjuszka, trzeba się nią zaopiekować, ona jeszcze nic nie rozumie. My to znamy, te wszystkie struktury, schematy myślenia, działania, reagowania, a ona musi się nauczyć. Jeśli zadaje pytania, to będziemy cierpliwie odpowiadać. Ale kiedy nowicjuszka zadaje pytania, czy ja słyszę, że w tym pytaniu jest głos Jezusa? Nie, Jezus mówi w moich odpowiedziach. Przecież ja wiem, jak ma być - mówił łódzki metropolita. 

Kogo mamy słuchać w Kościele?

- Nie słucham, gdy nie widzę, że Jezus się utożsamia w Kościele z tym, kto jest najmniejszy. Tak podchodzimy do młodych w Kościele: poczekamy, za trzydzieści lat cos zrobią. Ale dzisiaj jak oni przychodzą z jakimś pomysłem - no nie. nie zmieniajmy ról, tego, kto przewodzi, kto ma powiedzieć, kto ma objaśnić. Przez wiele dziesiątków lat tak było z kobietami: w Kościele Jezusa się w kobietach nie rozpoznaje. Jak one mówią o tym, co w kościele ważne - nie, słuchajmy biskupów. Czy jeśli w pytaniach tej najmłodszej, nowicjuszki, jest Jezus, który mówi: to może sprawdźcie te wszystkie schematy, może posprawdzajcie te wszystkie wasze oczywistości, czy to wszystko jest prawdziwe, czy jest słuszne? Jest wiele rzeczy, które prze wieki postawiliśmy na głowie i jesteśmy zdumieni, że to nie funkcjonuje - mówił arcybiskup.

Posłuchaj całej konferencji abpa Rysia: 

Źródło: archidiecezja.lodz.pl / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Nie ma bliższych sobie religii i nie ma trudniejszej historii.

Najnowsza książka abp. Grzegorza Rysia, historyka mediewisty, to niezwykła próba ukazania stosunku chrześcijan do Żydów w starożytności i wiekach średnich, zatem w okresie budowania tożsamości...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś: W Kościele w kobietach się Jezusa nie rozpoznaje. Gdy mówią, co jest ważne, kto ich słucha?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.