Idą ważne zmiany w przygotowaniu do małżeństwa. Chodzi o formularze

Idą ważne zmiany w przygotowaniu do małżeństwa. Chodzi o formularze
(fot. depositphotos.com)
PAP / ms

"Nie chodzi o stawianie młodym kolejnych przeszkód, ale o pomoc, by decyzję o zawarciu ślubu podejmowali w pełni świadomie, po odpowiednim przygotowaniu" – podkreślił ks. Gałuszka.

Od 1 stycznia w Archidiecezji Krakowskiej obowiązywać będą nowe formularze świadectw potwierdzających uczestnictwo narzeczonych w przygotowaniu do sakramentu małżeństwa. Zostały wyposażone w hologram z herbem archidiecezji i numer pozwalający zidentyfikować ośrodek lub parafię, w której zostały wydane.

"Te działania mają na celu m.in. wyeliminowanie przypadków fałszowania świadectw" – powiedział PAP ks. dr Paweł Gałuszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Dodał, że w 2018 i 2019 roku dzięki czujności proboszczów udało się wychwycić kilkadziesiąt prób oszustwa. "Nie chodzi o stawianie młodym kolejnych przeszkód, ale o pomoc, by decyzję o zawarciu ślubu podejmowali w pełni świadomie, po odpowiednim przygotowaniu" – podkreślił ks. Gałuszka.

Nowe formularze są obowiązujące dla wszystkich parafii oraz ośrodków pozaparafialnych, prowadzących w porozumieniu z Wydziałem Duszpasterstwa Rodzin krakowskiej kurii przygotowania do sakramentu małżeństwa. Dokumenty te będą od 1 stycznia ewidencjonowane przez kurię. Formularz zawiera m.in. tematy ośmiu katechez, których powinni wysłuchać narzeczeni i miejsce na potwierdzenie konsultacji w Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego.

Jak informuje kuria świadectwa wydawane w innych diecezjach będą akceptowane po wcześniejszej weryfikacji przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin. Nie będą natomiast honorowane świadectwa ukończenia internetowych nauk przedmałżeńskich.

Dotychczas obowiązujące świadectwa, wydane do 31 grudnia 2019 r., tracą ważność po roku od ich wystawienia.

Jak podkreślił ks. Gałuszka wprowadzenie nowych formularzy to część szerszych działań podjętych w Archidiecezji Krakowskiej, w której powstał specjalny zespół zajmujący się reorganizacją przygotowań narzeczonych do małżeństwa. "Papież w adhortacji «Amoris Laetitia» położył duży nacisk na przygotowanie narzeczonych do małżeństwa i pokazał to w kontekście drogi, którą mają oni przebyć. Nie chodzi tylko i wyłącznie o pozyskanie wiedzy, ważne jest działanie ewangelizacyjne. Wyzwaniem było dla nas jak dostosować te wymogi do realnych warunków, stąd pojawiły się precyzyjne tematy katechez, które mamy nadzieję są dla młodych ludzi bardzo klarowne" - mówił ks. Gałuszka.

Dodał, że w kolejnym semestrze na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II zostaną uruchomione studia podyplomowe z duszpasterstwa rodzin m.in. dla osób, które przygotowują narzeczonych do sakramentu małżeństwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Idą ważne zmiany w przygotowaniu do małżeństwa. Chodzi o formularze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.