Idealny kandydat na przewodniczącego KEP? Kongres Katoliczek i Katolików podaje jego profil

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Mateus Campos Felipe / Unsplash
KKiK / mł

Jaki powinien być nowy przewodniczący Komisji Episkopatu Polski? Ma spełniać "nie tylko oczekiwania większości ludzi wierzących, ale też przyciągnąć do Kościoła pozostałych". Kongres Katoliczek i Katolików opublikował na swojej stronie obszerny opis profilu idealnego przewodniczącego KEP.  

"Dziś w Polsce potrzebujemy pasterza głęboko wierzącego, żywiącego nadzieję wobec Kościoła i świata oraz darzącego miłością wszystkich ludzi i pozostałe stworzenia Boże." - czytamy w opisie. Nie powinien  "zajmować się polityką partyjną, budowaniem majątku kościelnego i osobistego, tworzeniem przywilejów", gdyż według autorów opisu to "jedynie fałszywa świadomość, pył i proch". Idealny biskup nie powinien więc zabiegać o stanowiska, nie trzymać się ich kurczowo, gdy zostaną mu przyznane i ustąpić, gdy "coś w jego posłudze zostało popsute". 

Biskup, który zreformuje seminaria i włączy świeckich

"Biskup wierzący nie dba o koterie, nie zastanawia się nad utrzymaniem zmowy milczenia, zatrutej lojalności wobec kolegów, nie stara się przypodobać ludziom, politykom, bankierom, dziennikarzom. Realizuje misję Chrystusa. Ma odwagę przyznania się do błędu, publicznego przeproszenia, ukazania siebie jako kruchego człowieka w drodze, potrafiącego prosić o pomoc, uczyć się od innych." - piszą twórcy idealnego biskupiego profilu.

Jak czytamy, "wierzący biskup" ma także zabiegać o formację duchownych i świeckich i nie traktować "tych pierwszych jak prostych żołnierzy, a drugich jak bezmyślne owce". Wśród wyzwań przed nim stojących jest m.in. zreorganizowanie seminariów i formowanie "mądrych i świętych kapłanów". Autorzy tekstu dodają, że dla takiego biskupa  "władza synodalna jest tak samo ważna jak prymat papieski czy kościelna kolegialność. Wszelkimi sposobami dba o rozpalenie ognia synodalności w powierzonych mu wierzących, którzy coraz częściej biorą na siebie współodpowiedzialność za Kościół", co sprawia, że taki biskup buduje m.in. sprawnie działający system rad duszpasterskich i ekonomicznych.

Ktoś, kto natychmiast uporządkuje sprawy dotyczące wykorzystania

Tekst wspomina także wprost o wprowadzeniu mechanizmów kontrolnych "na różnych szczeblach, aby zlikwidować przestępstwa pedofilii i innych nadużyć seksualnych, ujawnić dokumenty, tworzyć przejrzystość kościelnych finansów i wewnętrznych procedur. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski powinien rozciągnąć te dobre praktyki na obszar całego kraju, a jego własna diecezja winna stanowić wzór dla innych." - czytamy. Powinien także odważnie rozprawiać się "z grzechami przeszłości". 

"Jednym z pierwszych zadań nowego przewodniczącego musi być stanowcze i bezkompromisowe rozprawienie się z aferami pedofilskimi, które toczyły nasz Kościół. Konieczne jest niezwłoczne powołanie niezależnej od władz kościelnych i złożonej z ekspertów komisji, która będzie miała pełny dostęp do archiwów, świadków i pokrzywdzonych. Należy nie tylko wyrazić skruchę wobec ofiar, ale także zapewnić im zadośćuczynienie i wesprzeć w dalszym życiu. Ta sprawa wydaje się dziś najpilniejsza – bez jej załatwienia nie jesteśmy w stanie budować żadnej wiarygodności, która jest przecież podstawą ewangelizacji." - piszą uczestnicy Kongresu Katoliczek i Katolików. 

Jak podkreślają twórcy opisu, "kluczowe wydaje się zbudowanie dobrych i uczciwych relacji pomiędzy instytucją Kościoła a wierzącymi, zarówno duchownymi jak i świeckimi", a nauczanie i postępowanie nowego przewodniczącego "musi zarażać innych, szczególnie osoby wykluczone, skrzywdzone, odtrącone. Muszą one w nowym przewodniczącym Episkopatu dostrzec przyjaciela, obrońcę, pomocnika, współtowarzysza, dzięki któremu sama instytucja Kościoła zostanie odnowiona" - napisano.

Biskup, który da kobietom większą przestrzeń do działania

Kolejnym postulatem dotyczącym umiejętności i kierunków działań nowego przewodniczącego jest nacisk na zwiększenie roli świeckich, którzy "powinni pełnić wszystkie funkcje, które jednoznacznie nie wymagają władzy święceń". Jak podkreślają autorzy dokumentu, "powinno się upodmiotowić szczególnie kobiety, dopuszczając je do wszelkich godności i zadań, które przysługują im na mocy sakramentu chrztu. Dobry pasterz musi rozumieć potrzebę odrzucenia kultury patriarchatu, protekcjonalnego języka, eufemistycznych określeń odnoszących się do tajemniczej godności kobiety. Godność kobiety nie jest tajemnicza – jest równa męskiej". Autorzy profilu dostrzegają także konieczność partnerskiego traktowania młodych, którzy według nich powinni stanowić "filar Wspólnoty". 

Przewodniczący Episkopatu, który ma przeprosić społeczność LGBT

Według Kongresu Katoliczek i Katolików nadszedł czas budowania "Kościoła inkluzywnego, w którym nikt nie jest wykluczony z powodu swojego pochodzenia, orientacji seksualnej, koloru skóry, poziomu wykształcenia, miejsca zamieszkania, rodzaju tworzonych relacji rodzinnych i społecznych, poglądów politycznych czy stanu majątkowego" - dlatego nowy przewodniczący powinien, według twórców idealnego profilu kandydata na ten urząd, odciąć się od "obrzydliwych praktyk poniżania członków społeczności LGBT+" i przeprosić "wszystkich tych, którzy w ostatnich latach doznawali zniewag, kłamstw i szyderstw z ust polskich duchownych, także biskupów" oraz przygotować "odważną strategię duszpasterską".

Wśród cech wymienionych w obszernym opisie cech idealnego przewodniczącego KEP znajdziemy też wspieranie uchodźców i dostrzeganie wagi troski o środowisko i potrzeby zrównoważonego rozwoju. 

 

Idealny przewodniczący KEP porzuci archaiczny język komunikatów do wiernych

"Kierując pracami Episkopatu, jego nowy przewodniczący powinien zwrócić uwagę na szeroko krytykowane sposoby komunikowania się tego gremium z Kościołem. Należy odejść od listów pisanych w trybie nakazowo-oznajmującym, przy użyciu archaicznego, wyniosłego i mentorskiego języka. Dobry pasterz powinien być za to otwarty na nowe inicjatywy, wspierać aktywność tak duchownych jak i świeckich, nie gasić ducha! Nie pogardzać też mediami społecznościowymi, zarzucając im szerzenie zła, ale podejmować za ich pośrednictwem dialog ze społeczeństwem i działalność ewangelizacyjną." - czytamy w tekście, którego autorzy zapewniają o modlitwie o dobry wybór nowego przewodniczącego KEP ze strony całego KKiK. 

 KKiK / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Idealny kandydat na przewodniczącego KEP? Kongres Katoliczek i Katolików podaje jego profil
Komentarze (9)
JG
~Janek Gawrot
13 marca 2024, 10:52
Trafne spostrzeżenia. Świetnie ubrane w słowa. Gratuluję KKiK tak trafnej diagnozy. Oby biskupi wy obierający nowego przewodniczącego zapoznali się z tym dokumentem. Chyba marzeniem jest, aby kierowali się wskazówkami w nim podanymi.
HN
~Henryk Naczas
13 marca 2024, 10:39
Bardzo mądre postulaty. Niestety różniące się od tego co widać wśród biskupów i prezbiterów. Wielu świeckim obecny stan rzeczy również odpowiada, ano dlatego zapewne, że obawiają się zmian, a ponadto nie dostrzegają zepsucia i pychy u duchownych. A jeśli, to uważają, że tak powinno być bo "to biskup, ksiądz, to im wolno".
TM
~Tomek Mazurek
11 marca 2024, 17:34
A czy nie mogłaby zostać przewodnicząca kobieta, np. p. Marta Tytaniec. To bardzo mądra osoba.
AS
~Adam Szechter
11 marca 2024, 14:30
Ten Kongres Katolików i Katoliczek to pewnie ma imprimatur Gazety Wybiorczej Tygodnika Nie. Makabra.
LB
~Leszek Biały
11 marca 2024, 18:47
Czyżby? A mnie się wydaje, że mają rację, taki powinien być przewodniczący KEP, ale trzeba takiego dopiero wyprodukować, bo takiego nie ma w Polsce., odnoszę wrażenie, że na naprawie Kościoła nie zależy polskim hierarchom, a" cokolwiek uczyniliście jednemu z braci Moich najmniejszych, Mnie uczyniliście" dotyczy tylko i wyłącznie czytelników gazety wyborczej i nie o oglądających TVN.
SL
Sebastian Lindner
12 marca 2024, 10:14
A o czyje imprimatur starać się powinni Twoim zdaniem? Bp. Dzięgi?
TT
~Tomasz Tomasz
12 marca 2024, 18:07
Ale ten Kongres to coś źle podpowiada? Nie rozumiem Pana wycieczki. Jak mi sąsiad - dajmy na to - "ateista" mówi abym wziął parasol bo będzie padało to specjalnie nie wezmę bo na pewno nie ma imprimatur od Pani Pogodynki?
KK
~karol karol
13 marca 2024, 06:26
Polski katolicyzm nie byłby sobą bez odwołania do Wyborczej xd
AL
~Adam Leśny
13 marca 2024, 10:58
Nie mają żadnego " imprimatura". Jeżeli wygłasza się inny pogląd niż przyjęty i zaakceptowany przez stary KEP i jego wyznawców, to pojawia się nagonka w rodzaju " pewnie ma imprimatur Gazety Wybiorczej Tygodnika Nie. Makabra." To prawda: makabra.