Incydent podczas powitania patriarchy Cyryla

Incydent podczas powitania patriarchy Cyryla
(fot. EPA/Inna Sokolowska)
KAI / drr

Rozebrana do połowy działaczka ukraińskiego feministycznego ruchu FEMEN wbiegła na płytę lotniska Boryspol w Kijowie, gdy 26 lipca wylądował tam patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl. Młoda dziewczyna usiłowała podbiec do niego, krzycząc "Wynoś się stąd!", gdy podchodził on do dziennikarzy. Na plecach miała napisane angielskie słowa "Kill Kiril", czyli "Zabić Cyryla". Aktywistkę szybko obezwładniła ochrona patriarchy, który sam nie zareagował na całe zajście.

- Bardzo smutne jest to, że dopiero co rozpoczętą wizytę patriarchy Cyryla na Ukrainie ludzie próbują przyćmić tego rodzaju wypadami - powiedział, komentując to wydarzenie, przewodniczący służby prasowej patriarchy diakon Aleksandr Wołkow. Zaznaczył, że Kościół zawsze stykał się z atakami i przejawami złości. - Świadczy to o tym, że aż nazbyt wielu ludzi rozumie, że wizyta jest wydarzeniem na wielką skalę i o poważnym znaczeniu - dodał diakon. Zapewnił, że incydent na lotnisku w żadnym nie rzuci cienia na tę wizytę i podkreślił, że zajścia tego rodzaju "świadczą o głębokim kryzysie duchowym w niektórych warstwach społeczeństwa".

Przeciw przyjazdowi Cyryla zamierzają też wystąpić działacze ogólnoukraińskiego stowarzyszenia "Swoboda". Mimo zakazu sądowego przeprowadzili już swe akcje przed budynkiem administracji prezydenta, trzymając sztandary partyjne i kilka transparentów z napisami "Precz z moskiewskimi okupantami!", "O jeden lokalny Kościół prawosławny z ośrodkiem w Kijowie!" i "Przecz z moskiewskim popem - kolonizatorem!". Nacjonaliści zapowiedzieli też działania protestacyjne przed Ławrą Kijowsko-Pieczerską, gdzie odbywać się będą główne uroczystości z udziałem patriarchy.

Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) przybył na Ukrainę, aby przewodniczyć obchodom 20. rocznicy sprawowania przez metropolitę kijowskiego i całej Ukrainy Włodzimierza urzędu zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP). W czasie swego pobytu, który potrwa do 28 bm., patriarcha Cyryl weźmie udział w związanych z tym wydarzeniem uroczystościach w Ławrze Kijowsko-Pieczerskiej, na Wzgórzu św. Włodzimierza i w pałacu "Ukraina".

Jeszcze dziś gość z Moskwy spotka się w Ławrze z metropolitą Włodzimierzem. Tam też, zgodnie z kilkuletnią tradycją, odbędzie się posiedzenie Świętego Synodu RKP. Będzie on obradował również nazajutrz do południa, po czym na Wzgórzu św. Włodzimierza zostanie odprawione nabożeństwo. O godz. 15 w pałacu "Ukraina" rozpocznie się okolicznościowa akademia, podczas której m.in. zostanie wyświetlony film o zmianach, jakie dokonały się w UKP w ciągu minionych 20 lat. O 17 po południu na placu przed soborem Zaśnięcia Matki Bożej na terenie Ławry rozpocznie się całonocne czuwanie.

DEON.PL POLECA

W sobotę 28 bm. o godz. 9 rano na Placu Soborowym Ławry rozpocznie się uroczysta liturgia pod przewodnictwem patriarchy Cyryla i metropolity Włodzimierza. Wraz z nimi koncelebrować ją będą przedstawiciele 13 autokefalicznych i autonomicznych Kościołów prawosławnych, przybyli na te uroczystości, jak również biskupi UKP i goście metropolity.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Incydent podczas powitania patriarchy Cyryla
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.