Patriarchat moskiewski o wizycie Cyryla w Polsce

Patriarchat moskiewski o wizycie Cyryla w Polsce
(fot. wikipedia.org/ Cyryl I)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Przed rozpoczynającą się jutro wizytą patriarchy moskiewskiego i Wszechrusi Cyryla w Polsce, nadzieję na ocieplenie relacji między Rosjanami i Polakami wyraził metropolita Hilarion Ałfiejew. Zdaniem przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego jest to wyzwanie obecnego czasu stojące przed chrześcijanami Europy, a nie wymóg koniunktury politycznej.

Prawosławny hierarcha wyraził przekonanie, że stosunki między narodami polskim i rosyjskim, mimo historycznych wydarzeń będących przyczyną wzajemnej nienawiści, wrogości, mogą i powinny ulec polepszeniu. Według metropolity Hilariona w czasach odrzucenia przez Europę dziedzictwa chrześcijańskiego, krytykowania tradycyjnych wartości przez "adeptów poprawności politycznej i wojującej sekularyzacji", chrześcijanie powinni wspólnie bronić swojej wizji cnót i sprawiedliwości.

"Kierując się powyższymi założeniami, podjęliśmy braterski dialog z katolikami Polski, którego zwieńczeniem powinno być podpisanie dokumentu o pojednaniu obu narodów" - podkreślił rosyjski hierarcha.

Treść dokumentu, który mają podpisać przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik i patriarcha Cyryl, wyklucza zdaniem Hilariona akcenty polityczne, a opiera się wyłącznie na chrześcijańskiej koncepcji grzechu i przebaczenia. Bez niej pojednanie obu narodów byłoby jedynie pustosłowiem.

DEON.PL POLECA

Metropolita ujawnił, że w dokumencie zawarty jest apel hierarchów obu Kościołów do narodów polskiego i rosyjskiego o wzajemne "pojednanie, przyjaźń, miłość braterską, w oparciu o szczerą wiarę wspomaganą przez łaskę Boga uświęcającą wszelkie dobre dzieła".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Patriarchat moskiewski o wizycie Cyryla w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.