Indie: pamięć nauczania Jana Pawła II

Indie: pamięć nauczania Jana Pawła II
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

W Indiach zakończyły się obchody 25. rocznicy pierwszej wizyty apostolskiej Jana Pawła II w tym kraju. Trwały od 1 do 10 lutego. Uczestniczył w nich specjalny wysłannik Benedykta XVI – kard. Cormac Murphy O’Connor.

Uroczystości rocznicowe odbywały się w Delhi, Ranchi, Kalkucie, Koczinie i Bombaju. Uczestnicy obchodów mieli okazję przypomnieć sobie zręby nauczania Jana Pawła II sprzed 25 lat. Na pytanie, czy indyjscy katolicy wcielają to nauczanie w życie, kard. Telesphore Toppo odpowiada: „Większość tak, większość postępuje wedle tych wskazań. We współczesnych warunkach nie jest to łatwe, ale nadal istnieje ogromny szacunek dla papieskiego nauczania.

Możemy powiedzieć, że nawet fundamentaliści zaczynają zdawać sobie sprawę, że Jan Paweł II był prorokiem, a to co mówił, miało znaczenie profetyczne. Dlatego obecnie musimy modlić się i pracować, by to profetyczne nauczanie było realizowane w czynie. My, którzy go widzieliśmy, słuchaliśmy, powinniśmy kontynuować przekazywanie tego nauczania młodym pokoleniom. By oni także mieli świadomość, że był to Papież, który kochał młodych ludzi i którego nauczanie powinno być wcielane w naszym życiu”.

Charakteryzując tematykę dominującą zarówno w czasie papieskiej pielgrzymki Jana Pawła II z roku 1986, jak i podczas tegorocznych obchodów rocznicowych, ks. Babu Joseph, rzecznik episkopatu Indii wyjaśnia: „Dominującym tematem podczas tamtej wizyty był pokój i jedność. Uważam, że było to właściwe przesłanie skierowane nie tylko do katolików, ale także do wszystkich mieszkańców Indii. Tym bardziej, że Indie są krajem tak bardzo różnorodnym pod względem językowym, religijnym, kulturowym. Właściwie wszystkie rodzaje różnorodności są charakterystyczne dla Indii. Ta różnorodność przejawia się także wewnątrz Kościoła. Mamy przecież wewnątrz Kościoła katolickiego trzy tradycje – łacińską, syromalabarską i syromalankarską. Przy tej różnorodności potrzebna jest nam współpraca i koordynacja pomiędzy tymi trzema Kościołami”.

Elementem uroczystości rocznicowych były także spotkania z wyznawcami innych religii obecnych w Indiach i przypomnienie nauczania Jana Pawła II w tym zakresie. Abp Salvatore Pennachio, nuncjusz apostolski w New Delhi, zauważa: „Jan Paweł II podczas ważnego spotkania z przywódcami innych religii podkreślał potrzebę i znaczenie dialogu, wolności religijnej i pracy na rzecz pokoju. To przesłanie na rzecz pokoju i solidarności w tym wieloetnicznym, wieloreligijnym i pięknym kraju, bogatym w tradycje kulturalne, jest bardzo istoten”.

Przypomnienie papieskiego nauczania na tematy społeczne było zasadniczym tematem rozważań podczas sympozjum rocznicowego w Delhi. Podobnie było w Ranczi, stolicy indyjskiego chrześcijaństwa plemiennego, które bardzo cenił Jan Paweł II. Wyrazem tego uznania był fakt, że właśnie w Ranchi Karol Wojtyła wręczył przed laty paliusz metropolity ówczesnemu arcybiskupowi Telesforowi Toppo, który pochodzi ze społeczności plemiennej.

W trakcie uroczystości 25. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Indii nie mogło zabraknąć przypomnienia jego wizyty w Kalkucie i ówczesnego spotkania z Matką Teresą. Nuncjusz apostolski zauważa: „Myślę, że wśród ludzi jest ciągle żywy obraz Jana Pawła II, który idzie pod rękę z Matką Teresą odwiedzając w Kalkucie miejsca, do których zostało przygarniętych wielu ludzi chorych, wiele dzieci, osób cierpiących. To było wielkie przesłanie na rzecz dobroczynności i miłości, które obiegło świat, gdy Jan Paweł II szedł wraz z Matką Teresą, by głosić potrzebę dobroczynności i solidarności”.

Komentując znaczenie rocznicowych obchodów oraz pielgrzymki sprzed ćwierćwiecza kard. Oswald Gracias, przewodniczący Konferencji Episkopatu Indii, podkreślał: „Przesłanie, które zostawił nam 25 lat temu Jan Paweł II, jest żywe i dzisiaj. Po przybyciu do Delhi mówił, że przyjechał jako pielgrzym i jako przyjaciel. Jako pielgrzym, ponieważ żywił wielki szacunek dla bogatej kultury Indii, dla bogatego dziedzictwa naszego kraju. Korzystał z okazji, by wyrazić uznanie dla wysiłków społeczeństwa i władz na rzecz rozwoju kraju, na rzecz polepszenia losu zwykłych ludzi. Mówił o konieczności dialogu między religiami, mówił o rozwoju społeczno-ekonomicznym, mówił o także o znaczeniu sprawiedliwości. Był zdecydowanym orędownikiem pokoju”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Indie: pamięć nauczania Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.