Indie. Pierwszy w historii "niedotykalny" i "bezkastowiec" zostanie kardynałem

Indie. Pierwszy w historii "niedotykalny" i "bezkastowiec" zostanie kardynałem
fot. Jomarc Cala / Unsplash
KAI / pk

Kardynał nominat Anthony Poola będzie pierwszym członkiem kolegium kardynalskiego z najbardziej dyskryminowanej grupy społecznej w Indiach - dalitów, zwanych też bezkastowcami lub niedotykalnymi.

61-letni arcybiskup Hajdarabadu w stanie Telangana należy do grupy etnicznej mówiącej w drawidyjskim języku telugu. Przez 12 lat kierował swą rodzinną diecezją Kurnool w stanie Andhra Pradesh.

DEON.PL POLECA

Jego nominacja kardynalska ma szczególne znaczenie w czasie, gdy w innym indyjskim stanie Tamil Nadu, w ostatnich miesiącach zorganizowane grupy katolików ostro kontestowały fakt, że dalit jest biskupem jednej z 18 tamtejszych diecezji.

Sam kardynał nominat wyznał, że przyjmuje nominację "z pokorą" jako "wolę Bożą". - Nie jestem tego godzien - powiedział agencji Asia News. Wyraził nadzieję, że przyczyni się to jednak do szerzenia wiary Kościoła w stanach Andhra Pradesh i Telangana. - Jestem dalitem i jest to więc dobra wiadomość dla katolików dalitów i dla Kościoła katolickiego w Indiach - dodał hierarcha.

"Wielka radość dla dalitów"

Jesuita o. A. X. J. Bosco, działający na rzecz praw dalitów wyznał, że papieska decyzja była dla niego "szokiem i niespodzianką". - To wielka radość dla dalitów, którzy stanowią ponad 65 proc. wiernych Kościoła katolickiego w Indiach. Papież Franciszek chce, by Kościół był synodalny, włączając w to najuboższych: teraz również chrześcijańscy dalitowie czują, że zostali wysłuchani po latach walki. Abp Poola jest kulturalnym dżentelmenem, bardzo miłym wobec wszystkich. Szczególną miłością otacza ubogich, bardzo troszczy się o dalitów. Jest otwarty i wielkoduszny. Również tym, którzy stracili zaufanie z powodu wydarzeń w Tamil Nadu ta nominacja abp. Antony’ego Poola przynosi nieco pocieszenia i iskierkę nadziei; cuda zawsze mogą się zdarzyć - podkreślił zakonnik.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Roman Groszewski SJ

Z nich zaś największa jest miłość…
1 Kor 13,13

Pragniemy kochać i być kochani. Zależy nam na budowaniu dobrych relacji, opartych na wzajemnym zaufaniu i miłości. Jesteśmy do tego powołani, bo Bóg jest miłością: wcieloną,...

Skomentuj artykuł

Indie. Pierwszy w historii "niedotykalny" i "bezkastowiec" zostanie kardynałem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.