Iran: aresztowanie za niewłaściwe kibicowanie

Iran: aresztowanie za niewłaściwe kibicowanie
(fot. EPA/Guillaume Horcajuelo)
KAI / drr

Policja irańska aresztowała trzech młodych ludzi za to, że tańczyli i śpiewali na cześć swej drużyny narodowej, występującej na mistrzostwach świata w piłce nożnej w Brazylii.

Podstawą do zatrzymania ich był filmik wideo, na którym widać rozradowanych kibiców, dopingujących z flagą kraju swą reprezentację. Według policji tego rodzaju zachowania są "wulgarne" i niezgodne z duchem islamu.

DEON.PL POLECA

Szef policji w północnoirańskim mieście Szahrud - Rahmatollah Taheri oświadczył, że aresztowano tam z tego powodu dwóch 23-latków i młodego fotografa. Według Taheriego wideoklip, nakręcony przez zespół Adżam z Londynu, pokazuje śpiewających i tańczących ludzi, w tym także kobiety bez chust, zarówno z Iranu, jak i z zagranicy. Rozbawieni kibice wymachiwali flagami narodowymi i tańczyli między samochodami, na ulicach, w domach i w parkach miejskich.

Szef policji określił tego rodzaju zachowania jako "wulgarne" i wezwał młodych, aby nie brali w nich udziału. Stwierdził również, że aresztowani zostali w tej sprawie przesłuchani i będą odpowiadać za działania publiczne, które są karalne.

Iran na obecnych mistrzostwach świata w Brazylii gra w grupie F (razem z Argentyną, Bośnią i Hercegowiną oraz Nigerią) i w dwóch spotkaniach zdobył dotychczas 1 punkt. Ma minimalne szanse przejścia do dalszego etapu rozgrywek.

Już w maju br. policja irańska zatrzymała sześciu młodych obywateli kraju za zamieszczenie w internecie wideofilmu, na którym tańczyli oni do piosenki amerykańskiego wokalisty i rapera Pharrella Williamsa "Happy" (Szczęśliwy). Nazajutrz zwolniono ich.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Iran: aresztowanie za niewłaściwe kibicowanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.