Irlandia: w ciągu trzech lat zmarło wielu księży. Konieczne będzie łączenie parafii

Irlandia: w ciągu trzech lat zmarło wielu księży. Konieczne będzie łączenie parafii
Fot. Grant Whitty / unsplash.com
Marek Krzysztofiak SJ / vaticannews.va / tk

Jak podaje irlandzkie Stowarzyszenie Księży Katolickich w tym kraju w ciągu zaledwie trzech lat zmarło ponad 21 proc. księży i braci zakonnych, zarówno posługujących, jak i emerytowanych. Oznacza to, że konieczne będzie dalsze zamykanie kościołów i łączenie parafii.

- Liczby są szokujące. To bardzo smutne, że tak wielu zmarło w tak krótkim czasie. Wszyscy zdajemy sobie sprawę ze starzenia się populacji księży, ale dopiero gdy spojrzymy na liczby, zdajemy sobie sprawę, jak są wysokie. To naprawdę wstrząsająca ilustracja skali problemu, z jakim boryka się Kościół. Liczba umierających każdego roku będzie tylko rosła – powiedział ks. John Collins ze stowarzyszenia.

Lista większości zgonów duchownych w Irlandii jest każdego roku publikowana w Irish Catholic Directory, oficjalnym katalogu irlandzkiego Kościoła katolickiego.

Spadek liczby księży

W 2014 roku liczba posługujących księży diecezjalnych wynosiła ok. 2070. Pod koniec 2018 roku liczba ta spadła do 1800. Część z 720 księży emerytów nadal pomagała w posłudze. Według tych statystyk, od 2019 do września 2021 r. zmarły 496 zakonnice i 520 księży oraz braci zakonnych. Liczby z katalogów są jednak prawdopodobnie zaniżone, ponieważ nie każdy zakon czy diecezja zgłasza śmierć swoich duchownych do organizacji zbierającej dane.

Liczba księży w najbliższych miesiącach drastycznie spadnie, ponieważ zmniejszy się presja wywierana na parafie przez pandemię. Księża, którzy mieli przejść na emeryturę, lecz pozostali czynni by pomagać w posłudze, będą mogli zakończyć pracę.

Kryzys Kościoła w Irlandii

- Obserwujemy zanikanie tradycyjnej struktury parafii katolickich. COVID-19 przyspieszył zmiany i bardzo szybko stary, tradycyjny sposób funkcjonowania Kościoła, w którym dorastaliśmy, dosłownie umiera. Nastąpi ogromna zmiana, a kościoły będą zamykane – stwierdził ks. Tim Hazelwood.

Źródło: Marek Krzysztofiak SJ / vaticannews.va / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Irlandia: w ciągu trzech lat zmarło wielu księży. Konieczne będzie łączenie parafii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.