Jacek Prusak SJ odpowiada tym, którzy twierdzą, że "papież Franciszek, to nie jest poważny teolog"

Jacek Prusak SJ odpowiada tym, którzy twierdzą, że "papież Franciszek, to nie jest poważny teolog"
Papież Franciszek (Fot. Grzegorz Gałązka)
Facebook.com / tk

Jezuita o. Jacek Prusak opublikował na Facebooku wpis, w którym wylicza argumenty przemawiające za tym, że wbrew opinii niektórych ludzi papież Franciszek jest poważnym teologiem. „Benedykt XVI tezę, że Franciszek 'to jedynie człowiek czynu, pozbawiony szczególnego wykształcenia teologicznego bądź filozoficznego' uznał za olbrzymie uproszczenie”- czytamy.

Ponoć Franciszek, to nie jest "poważny teolog" - pisze o. Jacek Prusak SJ na Facebooku.

1. Tylko pod warunkiem nieuznawania teologii narracyjnej za teologię akademicką. Żaden dotychczasowy papież nie rozumiał jej lepiej od niego.

2. Tylko pod warunkiem, że za "poważną teologię" uzna się teologię kontynentalną, ale tak było tylko do Soboru Watykańskiego II. Wiele ważnych rzeczy w teologii dzieje się teraz poza Europą a nawet USA.

DEON.PL POLECA

3. Benedykt XVI tezę, że Franciszek "to jedynie człowiek czynu, pozbawiony szczególnego wykształcenia teologicznego bądź filozoficznego" uznał za olbrzymie uproszczenie, tak jak robienie z niego samego "wyłącznie teoretyka teologii" i dodał "Bergoglio jest człowiekiem bardzo wykształconym, choć jego prosty sposób bycia może zwodzić na manowce (...) i dobrze zna współczesną filozofię, szczególnie francuską, nawet lepiej od niego" (Benedykta XVI) (por. P. Odifreddi, W poszukiwaniu prawdy. Papież teolog i matematyk ateista: Nieznane listy i rozmowy z Benedyktem XVI, s. 83.84).

4. Zamiast postulowanego wcześniej przez kard. Martiniego III Soboru Watykańskiego mamy Drogę Synodalną Franciszka.

5. Tylko poważny teolog może mieć taką wizję i ją realizować.

6. Ci, którzy twierdzą, że Franciszek nie jest teologiem tylko pasterzem zapominają, że skoro jest pasterzem powszechnym jako papież to jest również najwyższym doktorem Kościoła, chociaż nie jest teologiem akademickim.

7. Jest na razie jedynym papieżem, który w czasie swojego pontyfikatu nie zamknął ust jakiemuś akademickiemu teologowi.

Źródło: Facebook.com / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ

Porzuć swoje ego przebrane za Boga. I zacznij wierzyć naprawdę

Jako wierzący przyzwyczajeni jesteśmy do myśli, że wiara wyzwala – z niewoli grzechu, złych przywiązań, błędnych przekonań na temat Stwórcy i egoizmu… Przecież „ku wolności...

Skomentuj artykuł

Jacek Prusak SJ odpowiada tym, którzy twierdzą, że "papież Franciszek, to nie jest poważny teolog"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.