Jadą do Franciszka z raportem o pedofilii w Kościele. Chcą rezygnacji polskich biskupów

Jadą do Franciszka z raportem o pedofilii w Kościele. Chcą rezygnacji polskich biskupów
(fot. shutterstock.com / Nie lękajcie się / facebook.com)
"Rzeczpospolita" / Reuter / ml

Jak informuje "Rzeczpospolita" członkowie organizacji "Nie lękajcie się" chcą przekazać papieżowi raport o polskich biskupach, którzy ich zdaniem lekceważą problem pedofilii.

Termin wyjazdu nie jest przypadkowy, za kilka dni w Watykanie odbędzie się konferencja poświęcona nadużyciom seksualnym w Kościele. Spotkają się na niej biskupi wysokiego szczebla z całego świata. Celem spotkania jest dyskusja o tym, jak Kościół powinien poradzić sobie ze zdewastowanym wizerunkiem, który jest efektem licznych skandali seksualnych z udziałem duchownych.

Spotkanie w Watykanie potrwa cztery dni. Rozpoczyna się w czwartek tematem: "Zapobieganie znęcaniu się nad nieletnimi i słabszymi osobami dorosłymi".

Jak donosi "Rzeczpospolita", organizacja "Nie lękajcie się" przygotowała raport, który oskarża kilku polskich biskupów o niedostateczne działanie w sprawie przestępstw o charakterze seksualnym (chodzi m.in. o niezgłaszanie popełnionych zbrodni). "Nie lękajcie się" ma nadzieję, że wiadomości zawarte w raporcie doprowadzą do "rezygnacji z najwyższych stanowisk w Kościele", podobnie jak miało to miejsce w Chile w 2018 roku, gdzie papież przyjął rezygnację kilku biskupów po uprzednim podaniu się do dymisji całego episkopatu.

Abp Grzegorz Ryś o jednej z przyczyn grzechu pedofilii w Kościele >>

"Nasz raport zawiera zaniedbania biskupów w ostatnich latach. Mamy nadzieję, że papież, po przeczytaniu tego raportu, zareaguje tak samo jak w Chile" - powiedział kierujący organizacją Marek Lisiński, sam będący w przeszłości ofiarą wykorzystywania seksualnego.

Agencja Reutera, która również opisuje inicjatywę organizacji, przypomina historię Mariusza Milewskiego, który został seksualnie wykorzystany przez duchownego. Po raz pierwszy doszło do tego w wieku 9 lat. Przez kolejne lata Milewski był regularnie wykorzystywany przez księdza. "Za każdym razem, gdy chodziłem do kościoła, obawiałem się, że ksiądz zaprosi mnie na prezbiterium, gdzie mi to zrobił" - powiedział w rozmowie z Reuterem.

Czy za pedofilię w Kościele odpowiedzialni są księża-homoseksualiści? [WYJAŚNIAMY] >>

"Rzeczpospolita" przypomina, że w 2015 roku sąd biskupi wydał wyrok, który uniewinnił księdza. Sprawa trafiła jednak do sądu świeckiego, który uznał jego winę i skazał go na trzy lata pozbawienia wolności.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk
17,43 zł
24,90 zł

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Skomentuj artykuł

Jadą do Franciszka z raportem o pedofilii w Kościele. Chcą rezygnacji polskich biskupów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.