Jak będzie wyglądać krakowska pielgrzymka na Jasną Górę? Są szczegółowe wytyczne

Jak będzie wyglądać krakowska pielgrzymka na Jasną Górę? Są szczegółowe wytyczne
(fot. facebook.com/pieszapielgrzymkakrakowska)
KAI / jb

W tym roku krakowianie już po raz 40. wyruszą z Wawelu na Jasną Górę. Na skutek panującej pandemii pątniczy szlak będzie wyglądał nieco inaczej niż w latach ubiegłych.

“Trudne okoliczności aktualnej sytuacji epidemii w kraju i na świecie jeszcze bardziej powinny wzmocnić naszą modlitwę do Pana Boga. Historia Polski i świata wskazuje, że wiele razy w najbardziej trudnych chwilach ludzie zwracali się w modlitwie do Pana Boga i została ona wysłuchana” - zachęcają do udziału organizatorzy. W tym roku pielgrzymujący do Matki Bożej Częstochowskiej będą rozważać obecny program duszpasterski, który odkrywa Eucharystię jako tajemnicę wyznawaną, celebrowaną i świętowaną.

Ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce zgłoszonych zostało dziewięć niezależnych prawnie pielgrzymek pieszych, każda idąca inną trasą, mająca odrębne miejsca noclegowe, postoje oraz miejsca Mszy św.

Zapisy prowadzone są wyłącznie w danej wspólnocie, poprzez jej przewodnika głównego. W pielgrzymce mogą wziąć udział tylko osoby zdrowe i nie mające jakichkolwiek objawów chorobowych. W każdej pielgrzymce może uczestniczyć wspólnota maksymalnie 150 osób, wliczając osoby duchowne i posługujące w zabezpieczeniu pielgrzymki.

Każdy pątnik w momencie zapisu musi podpisać oświadczenie o zobowiązaniu do przestrzegania w trakcie pielgrzymki obowiązujących reżimów epidemicznych i oświadcza, że w razie ich naruszenia ponosi odpowiedzialność prawną. W tym roku nie można zapisać się w dniu wyjścia pielgrzymki ani też na trasie.

Każda wspólnota nocuje w innych miejscowościach i wioskach, a główną formą zakwaterowania są jednoosobowe namioty. W przypadku noclegów u gospodarzy w domu może nocować jedna osoba lub rodzina. Konferencje na trasie i pogodne wieczory będą organizowane zgodnie z zasadami sanitarnymi, uwzględniając dystans społeczny, a wieczorna modlitwa i adoracja Najświętszego Sakramentu odbywać będą się w kościołach.

“Podczas marszu obowiązek zachowania dystansu społecznego, tzn. albo idziemy razem przy stosowaniu maseczek i zasłanianiu ust, nosa, albo zachowujemy odstęp 2 metry wzdłuż i wszerz, gdy nie mamy założonych maseczek” - podkreślają organizatorzy.

Wzmożona będzie także opieka medyczna. Każda wspólnota będzie dysponować samochodem do przewozu chorych. Służba medyczna w grupie dokonywać będzie obowiązkowego pomiaru temperatury każdego pątnika, minimalnie raz dziennie rano przed rozpoczęciem Mszy św.

Wszyscy, którzy nie mogą wybrać się na pielgrzymi szlak, mogą podjąć duchowe pielgrzymowanie, by wraz z tymi, którzy idą, ofiarować swoje troski i kłopoty, a może nie raz cierpienia za Kościół św., za dar Jana Pawła II oraz o Boże błogosławieństwo dla abp. Marka Jędraszewskiego.

W trakcie pielgrzymki od 6 do 11 sierpnia poprzez stronę pielgrzymki i media społecznościowe będzie można wysłuchać on-line konferencji pielgrzymkowych, wspólnej modlitwy porannej, Anioła Pańskiego, Koronki do Miłosierdzia Bożego oraz wieczornej adoracji i Apelu Jasnogórskiego.

Piesza Pielgrzymka Krakowska narodziła się w 1981 roku po Białym Marszu, podczas którego studenci i krakowianie modlili się za Jana Pawła II i w jego intencjach. Co roku uczestniczyło w niej dotychczas ok. 10 tys. osób. W sierpniu przewodzić jej będzie hasło „Wielka tajemnica wiary”. Szczegółowe informacje o pielgrzymce dostępne są pod adresem www.pielgrzymkakrakowska.diecezja.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Jak będzie wyglądać krakowska pielgrzymka na Jasną Górę? Są szczegółowe wytyczne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.