Jak odnaleźć Boga w sztuce i w wielkim mieście?

Jak odnaleźć Boga w sztuce i w wielkim mieście?
(Fot. pl.depositphotos.com)
KAI/dm

W Łodzi trwa ostatni dzień VI Kongresu Nowej Ewangelizacji. Podczas spotkania artyści rozmawiali o tym, jak znaleźć Boga w sztuce i w wielkim mieście, które stanowi główny temat tegorocznego kongresu. Podkreślali, że Bóg jest w sztuce, ale trzeba dokonać wszelkich starań, żeby w tym wszystkim go nie zakryć, żeby artysta właśnie odsłaniał Boga.

Zebrani wysłuchali wykładu profesora Władysława Stróżewskiego „Jak się spotkać z człowiekiem w zmiennych kategoriach (kodach) kultury”.

Kolejnym punktem wydarzenia był panel dyskusyjny, który poprowadził o. Jacek Dubel CSsR, a uczestnikami byli: prof. Jarosław Gajewski, prof. dr hab. Bogusław Jasiński, aktor Adam Woronowicz, muzyk Joachim Mencel.

Aktor Adam Woroniewicz opowiedział o swoim doświadczeniu życiowym, o mieście - Łodzi, w której wszystko się dla niego zaczęło. Jak wytłumaczył, Bóg wezwał go do przerażającego środowiska, żeby po prostu być.

DEON.PL POLECA

- Chrześcijaństwo jest do przekraczania tego, co po ludzku jest nie do przekroczenia. Nie boję się o Kościół, bo jest w dobrych rękach, boję się o człowieka w sztuce - podsumował aktor.

Prof. Bogusław Jasiński stwierdził, że sztuka i Bóg nie są czymś paradoksalnym, ale bardzo się łączą. - My, robiąc w sztuce, odkrywając Boga, odkrywamy też siebie takimi, jakimi naprawdę jesteśmy, nie udajemy”. Sztuka zaczyna się od odkrycia siebie - powiedział profesor.

Na pytanie, czy artyści widzą nadzieję dla sztuki, przez sztukę nadzieje dla świata, prof. Jarosław Gajewski wskazał, że trzeba uświadamiać artystom problem sztuki, która nawołuje: zmartwychwstań. Zauważono również, że ludzie naznaczeni przez Boga talentem są na służbie wsłuchiwania się w łagodny szmer istnienia.

Po odpowiedziach artystów słuchacze zadawali pytania gościom oraz dzielili się refleksjami z panelu.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Jak odnaleźć Boga w sztuce i w wielkim mieście?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.