Jak odnaleźć Boga w sztuce i w wielkim mieście?
W Łodzi trwa ostatni dzień VI Kongresu Nowej Ewangelizacji. Podczas spotkania artyści rozmawiali o tym, jak znaleźć Boga w sztuce i w wielkim mieście, które stanowi główny temat tegorocznego kongresu. Podkreślali, że Bóg jest w sztuce, ale trzeba dokonać wszelkich starań, żeby w tym wszystkim go nie zakryć, żeby artysta właśnie odsłaniał Boga.
Zebrani wysłuchali wykładu profesora Władysława Stróżewskiego „Jak się spotkać z człowiekiem w zmiennych kategoriach (kodach) kultury”.
Kolejnym punktem wydarzenia był panel dyskusyjny, który poprowadził o. Jacek Dubel CSsR, a uczestnikami byli: prof. Jarosław Gajewski, prof. dr hab. Bogusław Jasiński, aktor Adam Woronowicz, muzyk Joachim Mencel.
Aktor Adam Woroniewicz opowiedział o swoim doświadczeniu życiowym, o mieście - Łodzi, w której wszystko się dla niego zaczęło. Jak wytłumaczył, Bóg wezwał go do przerażającego środowiska, żeby po prostu być.
- Chrześcijaństwo jest do przekraczania tego, co po ludzku jest nie do przekroczenia. Nie boję się o Kościół, bo jest w dobrych rękach, boję się o człowieka w sztuce - podsumował aktor.
Prof. Bogusław Jasiński stwierdził, że sztuka i Bóg nie są czymś paradoksalnym, ale bardzo się łączą. - My, robiąc w sztuce, odkrywając Boga, odkrywamy też siebie takimi, jakimi naprawdę jesteśmy, nie udajemy”. Sztuka zaczyna się od odkrycia siebie - powiedział profesor.
Na pytanie, czy artyści widzą nadzieję dla sztuki, przez sztukę nadzieje dla świata, prof. Jarosław Gajewski wskazał, że trzeba uświadamiać artystom problem sztuki, która nawołuje: zmartwychwstań. Zauważono również, że ludzie naznaczeni przez Boga talentem są na służbie wsłuchiwania się w łagodny szmer istnienia.
Po odpowiedziach artystów słuchacze zadawali pytania gościom oraz dzielili się refleksjami z panelu.
KAI/dm
Skomentuj artykuł