Jaki powinien być katolicki dziennikarz? Mówił o tym nowy naczelny "L'Osservatore Romano"

Jaki powinien być katolicki dziennikarz? Mówił o tym nowy naczelny "L'Osservatore Romano"
(fot. Bernard Hermant / Unsplash)
KAI / kk

Misją systemu środków przekazu Stolicy Apostolskiej jest niesienie dobrych wiadomości, opowiadanie o dobru, a nie tylko o złu. - Złe wiadomości są tylko niewielką cząstką rzeczywistości. Katolicki dziennikarz nie może wspierać upowszechniania tego, co negatywne - powiedział nowy dyrektor watykańskiego dziennika "L’Osservatore Romano" Andrea Monda.

W wywiadzie dla tygodnika diecezjalnego "Parola di Vita" z włoskiej Cosenzy podkreślił on, że "L’Osservatore Romano" powinno opierać się na bieżących wydarzeniach, ale jednocześnie "drążyć" albo przedstawiać "inne spojrzenie", "rzucać światło tam, gdzie nigdy wcześniej nie patrzyłeś", na to, co "może od zawsze było w zasięgu wzroku, ale nigdy tego nie zauważyłeś". Ma pogłębiać przedstawianą tematykę, unikając ryzyka "globalizacji powierzchowności".

DEON.PL POLECA
Zadeklarował, że wyzwaniem dla niego będzie uczynienie z dziennika "otwartego miejsca, bez drzwi, przestrzeni debat kulturowych", w których mogliby uczestniczyć także ludzie młodzi. Chodzi mu także o patrzenie na wszystko sub specie aeternitatis (z punktu widzenia wieczności).

Dał przykład ewangelicznej opowieści o uczniach z Emaus, do których podchodzi Jezus i daje im klucz do odczytania rzeczywistości, mówiąc: znacie wydarzenia, ale nie dostrzegliście ich znaczenia i najgłębszego sensu przyjścia Mesjasza. Zdaniem Mondy dziennikarz, który chce spojrzeć na rzeczywistość z katolickiego punktu widzenia powinien być najpierw towarzyszem drogi (jak Jezus dla uczniów idących do Emaus), stać się im bliskim, a jednocześnie obcym, gdyż ukazującym wydarzenia w taki sposób, że w ludzkiej historii widzi działanie Boga.

DEON.PL POLECA

Dziennik "L’Osservatore Romano" ukazuje się od 1861 roku.

* * *

W ostatnim czasie pojawiło się sporo złych wiadomości o katolikach i Kościele. Media tak mają, że skupiają się na złu i sensacji. Chcemy jednak dawać prawdziwy obraz, pokazać dobro, które płynie z Kościoła. Czy znasz jakieś dobre historie? Znasz fajnego księdza lub robicie coś fajnego przy parafii lub ze wspólnotą? A może przeżyłeś coś takiego, co zmieniło twoje życie? Napisz do nas (kliknij tutaj lub w baner) >>

Jaki powinien być katolicki dziennikarz? Mówił o tym nowy naczelny

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jaki powinien być katolicki dziennikarz? Mówił o tym nowy naczelny "L'Osservatore Romano"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.