Krytycy papieża Franciszka kierują swe ostrze w papieża Benedykta XVI

Krytycy papieża Franciszka kierują swe ostrze w papieża Benedykta XVI
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
Vatican Insider / NCR / kk

Jeszcze niedawno uderzali w papieża Franciszka. Teraz konserwatywni krytycy posoborowia polemizują z Benedyktem XVI.

Na sprawę zwrócili uwagę na początku stycznia Thomas J. Reese SJ i Andrea Tornielli. Reese w artykule "Conservative Catholic dissidents attack Popes Francis and Benedict" (“Konserwatywni dysydenci katoliccy atakują papieży Franciszka i Benedykta") podkreśla, że tacy myśliciele jak Enrico Maria Radaelli  czy ks. Antonio Livi, emerytowany dziekan wydziału filozofii na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, którzy jeszcze przed kilkoma miesiącami byli jednymi z głównych napominających Franciszka, teraz kierują ostrze krytyki ku Benedyktowi XVI.

"Ci goście są niezadowoleni ze wszystkiego co ma miejsce w Kościele od śmierci Piusa XII i reform Soboru" - pisze w artykule opublikowanym w National Catholic Reporter.

"Livi twierdzi, że teologia «neomodernistyczna» (…) rozwiązała Kościół, wślizgnęła się do seminariów, konferencji episkopatów, a nawet do samego Watykanu" - dodaje. Z kolei Radaelli atakuje "Wprowadzenie do chrześcijaństwa" Josepha Ratzingera jako przykład wkraczania kantyzmu i heglizmu do chrześcijaństwa.

Włoski teolog: prawdziwą herezją jest oskarżanie papieża o herezję >>

Andrea Tornielli w artykule opublikowanym na portalu Vatican Insider zwraca uwagę, że Radaelli w swej ostatniej książce posuwa się nawet do stwierdzenia, że "Wprowadzenie do chrześcijaństwa" pomogło w rozprzestrzenianiu się "jawnie heretyckiego zwrotu".

"Problem z tymi myślicielami polega na tym, że widzą świat jako zideologizowane kategorie i zestawy reguł. Mają kompletną pewność w swoich poglądach i nie są otwarci na zadawanie nowych pytań. Nie potrafią wejść w dialog z nikim, kto myśli inaczej" - podkreśla jezuita.

Papież Franciszek oskarżony o herezje. Dokument podpisało 62 sygnatariuszy, w tym duchowni >>

"Traktują wielkich teologów z przeszłości jak skarbnice cytatów, a nie przykłady uprawiania teologii. Przykładowo św. Augustyn przywołał neoplatonizm, wiodący nurt filozoficzny swego czasu, by wyjaśnić chrześcijaństwo mu współczesnym. Św. Tomasz z Akwinu na nowo odkrył Arystotelesa - podobnie korzystając z niego w XIII wieku. Zadaniem teologów nie jest po prostu cytowanie Augustyna i Akwinaty, ale naśladowanie ich. Należy brać najlepszą świecką myśl naszych czasów by wyjaśniać chrześcijaństwo kobietom i mężczyznom z XXI wieku" - punktuje Thomas Reese.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI
20,94 zł
29,90 zł

Bóg uczynił ze swego jedynego Syna dar dla nas, przyjął nasze człowieczeństwo, by dać nam swoje Bóstwo. Tajemnica Wcielenia wskazuje, że Bóg nie dał nam czegoś, lecz dał samego siebie w swoim Synu Jednorodzonym.

Poruszające...

Skomentuj artykuł

Krytycy papieża Franciszka kierują swe ostrze w papieża Benedykta XVI
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.