Jan Paweł II w oczach polskich biskupów

Jan Paweł II w oczach polskich biskupów
Kard. Franciszek Macharski (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
PAP / wm

O cudzie organizowania wspólnoty Kościoła, o wielkości dzieł i radości z beatyfikacji Jana Pawła II mówili dziś polscy biskupi, którzy przybyli do Rzymu na uroczystości związane z Beatyfikacją Papieża Polaka.

Kard. Franciszek Macharski

Tysiące pielgrzymów obecnych na pl. św. Piotra to cud - podkreślił w piątkowej rozmowie z PAP kard. Franciszek Macharski. Dodał, że beatyfikacja Jana Pawła II jest darem dla całego świata.

Kard. Macharski towarzyszył w piątek pielgrzymom na pl. św. Piotra. Są tam tysiące osób z całego świata, które przyjechały na niedzielną beatyfikację polskiego papieża. Wśród pielgrzymów można zauważyć liczne grupy z Polski.

"To wielki cud. Tysiące ludzi stoi tu całymi godzinami i modli się" - powiedział kard. Macharski. "Beatyfikacja Jana Pawła II to wielki dar Miłosierdzia Bożego, który obejmuje wszystkich. Modlimy się, żeby Ojciec Święty wyprosił nam łaskę jedności. Żebyśmy nie wpadali na fałszywy tor, źle ustawioną zwrotnicę, ale pozwolili Panu Bogu mówić" – dodał kardynał.

Biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek

Wielkie dzieła Jana Pawła II, za które dziś chcemy dziękować, zrodziły się z niezwykłego, niepowtarzalnego wnętrza człowieka - powiedział PAP w Rzymie biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

"Wszystko, co się zaczęło wielkiego w życiu Jana Pawła II zaczynało się w jego sercu i umyśle. Na studia i modlitwę poświęcał wiele czasu. Miejscem szczególnym dla niego była zawsze kaplica. Tam kształtował swój charakter, swoje wnętrze" - przypomniał bp Guzdek.

"Te wielkie dzieła, które mogliśmy podziwiać i za które dzisiaj chcemy dziękować, zrodziły się z niezwykłego, niepowtarzalnego wnętrza wielkiego człowieka" - podkreślił.

"Musi być nieustanna praca od podstaw nad wnętrzem człowieka, jego sumieniem, jego odpowiedzialnością. Bez wnętrza żaden wielki czyn się nie zrodzi. Działania, słowa, czyny mogą być pozorne, jeżeli nie wypływają ze szlachetnego wnętrza. Tego uczy mnie papież. W tym jest nadzieja, że wielu ludzi zapatrzonych w Jana Pawła II może, a moim zdaniem powinno to odkryć" - powiedział bp Guzdek.

"Papież był wielkim politykiem, opublikował wiele naukowych dzieł i ważnych dokumentów. Ale istotne jest to, że każdy z nas w swoim obszarze może również dokonywać wielkich dzieł, jeśli od środka będzie wspaniałym, wielkim człowiekiem. Jeżeli będzie miał głęboką relację wewnętrzną z Bogiem, czego przykładem jest Jan Paweł II" - dodał.

Abp Lwowa Mieczysław Mokrzycki

Dla naszego Kościoła łacińskiego na Ukrainie beatyfikacja Jana Pawła II to podwójna radość i ogromna wdzięczność, bo w tym roku przypada 10. rocznica jego pobytu w Kijowie i we Lwowie - powiedział PAP w piątek w Rzymie .

"Wszyscy wierni pamiętają tę chwilę, kiedy Ojciec Święty przybył, by podziękować tym, którzy w tych trudnych czasach wytrwali w wierze ojców i mimo trudności tę wiarę przekazywali swoim dzieciom i wnukom" - podkreślił abp Mokrzycki.

"Cieszę się, że mogłem doczekać beatyfikacji Ojca Świętego, któremu miałem łaskę służyć, być u jego boku przez dziewięć lat jako jego drugi sekretarz. Jest to dla mnie wielka radość" - dodał hierarcha.

Powiedział też, że "jest to wielkie wydarzenie nie tylko dla Kościoła w Polsce czy dla Kościoła diecezji lwowskiej na Ukrainie", ale i "dla całego Kościoła na świecie".

"Pielgrzymując tutaj do Rzymu, do Bazyliki św. Piotra, możemy nie tylko uczestniczyć w tej pięknej uroczystości, ale jednocześnie w sposób szczególny wyrazić Ojcu Świętemu podziękowanie za tę wielką łaskę nawiedzenia Ukrainy" - dodał.

Abp. Mokrzycki poinformował, że z każdej diecezji na Ukrainie wybierają się do Rzymu 2-3 grupy pielgrzymów. "Nie są to wielkie grupy ze względu na ograniczenia wizowe i warunki materialne, ale z każdej diecezji przyjadą wierni, aby tutaj dzielić tą radość i przeżywać ją z całym Kościołem" - powiedział.

Biskup ełcki Jerzy Mazur

Bóg chce powiedzieć przez tę beatyfikację, że Jan Paweł II, jego przesłanie, nauczanie i świadectwo życia są aktualne - powiedział PAP w piątek w Rzymie biskup ełcki Jerzy Mazur. "Jest to jakby słowo Boga do dzisiejszego świata i do wszystkich Polaków" - dodał.

"Jan Paweł II zmienił historię świata i historię Polski. Nie poprzez siłę militarną, ale poprzez moc wiary i moc ducha" - podkreślił biskup ełcki.

Hierarcha przypomniał słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II na warszawskim placu Zwycięstwa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi".

"Ludzie żyjący na tej ziemi nadal zmieniają się, są w procesie przemian. Obyśmy wszyscy w czasie beatyfikacji umocnili się w tej przemianie na dobre. Obyśmy zło zwyciężali dobrem, czego pragnął Jan Paweł II, i wyszli pojednani. Tego potrzeba. Jan Paweł II nawoływał ciągle do miłości, miłosierdzia, przebaczenia, pojednania. On nas uczył wiele, a przede wszystkim modlitwy" – mówił bp Mazur.

Według niego nie jest przypadkowe, że Jan Paweł II zmarł w wigilię Święta Bożego Miłosierdzia, które sam ustanowił i że jego beatyfikacja przypada w Święto Bożego Miłosierdzia.

"To jest szczególny znak od Boga. Jan Paweł II był papieżem zawierzenia i mówił zawsze: nic nie jest dzisiaj tak potrzebne człowiekowi jak miłosierdzie Boże. Obyśmy wszyscy i w tym dniu beatyfikacji, w święto miłosierdzia Bożego, otwarli się na Boże Miłosierdzie, które jest źródłem nadziei dla każdego człowieka" - apelował bp Mazur.

W diecezji ełckiej dziękczynienie za beatyfikację zaplanowano 13 maja, w 30. rocznicę zamachu na papieża.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jan Paweł II w oczach polskich biskupów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.