"Jedność chrześcijan jest znakiem obecności Boga"

"Jedność chrześcijan jest znakiem obecności Boga"
(fot. Janusz Halczewski / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)
4 lata temu
KAI / ml

Jedność chrześcijan jest czytelnym znakiem obecności Boga w tym świecie - podkreślił abp Henryk Hoser.

W Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej odbyło się akademickie spotkanie ekumeniczne pod nazwą "Miłosierdzie jako płaszczyzna jedności", w którym wzięli udział członkowie Polskiej Rady Ekumenicznej. Spotkanie było pierwszym punktem warszawskich obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
W czasie wspólnych nieszporów abp Hoser nawiązał do modlitwy arcykapłańskiej Jezusa Chrystusa, przypominając, że dążenie do jedności jest testamentem Syna Bożego. - Wola ta została wyrażona w najbardziej dramatyczny momencie Jego życia i stanowi dla nas wszystkich ogromne zobowiązanie. Nie możemy jednak zapominać, że jedynym źródłem jedności jest Bóg, który jest Jeden w Trójcy Świętej. W związku z tym możemy do tej jedności dojść tylko drogą zbliżania się do Niego i czerpania od Niego łaski jedności - powiedział hierarcha.
Jak dodał, poprzez dążenie do jedności chrześcijanie mają zaświadczyć o obecności Boga w tym świecie. - Prośmy Pana o tę łaskę, byśmy w tym świecie, który jest coraz bardziej podzielony, wręcz tragicznie rozdarty, byli znakiem jedności. Żeby udowodnić temu światu, że jesteśmy jedno, żeby mógł powiedzieć: "Popatrzcie jak oni się miłują" - zaapelował.
Biskup warszawsko-praski zwrócił też uwagę na ogromny dorobek ruchu ekumenicznego w Polsce, który - jak stwierdził - "zmienił całkowicie klimat relacji między grupami wyznaniowymi i Kościołami chrześcijańskimi". - Przestaliśmy uporczywie szukać tego, co nas dzieli, a szukamy tego, co nas łączy. Odkrywamy, jak bardzo wiele mamy wspólnego i jak bardzo podobna jest nasza wrażliwość, wybrzmiewająca w naszych wypowiedziach i naszych odczuciach - zauważył abp Hoser.
Z kolei prezes warszawskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Henryk Dąbrowski z Kościoła Polskokatolickiego w RP w czasie kazania nawiązał do tematu tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan ("Wezwani, by ogłaszać wielkie dzieła Pana"). - Choć jesteśmy przedstawicielami różnych Kościołów, to jednak wszyscy zostaliśmy wezwani, by mówić światu o dziele zbawienia dokonanym w Jezusie Chrystusie. Jest to nie tylko nasz przywilej, ale i obowiązek - zaznaczył duchowny.
Podkreślił, że chrześcijanie mają być świadkami miłości, którą będą dawać nie tylko z odwagą, ale i w mądrości oraz prawdzie. - Tego Bóg domaga się od nas w każdego dnia i w każdym czasie - dodał kaznodzieja.
Powiedział też, że jedną z najdoskonalszych odpowiedzi na wezwanie Pana jest dawanie świadectwa jedności. - Służą temu właśnie takie wspólne modlitwy i spotkania jak to w seminarium, w czasie których nie tylko poznajemy się nawzajem, ale także wspólnie prosimy Pana za tych, którzy będą kapłanami, aby swoim życie świadczyli o miłości Boga do człowieka - zauważył ks. Dąbrowski.
Na zakończenie zachęcił do dziękczynienia Bogu za dar, jakim jest Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Nieszpory poprzedziło ekumeniczne spotkanie naukowe pt. "Miłosierdzie jako płaszczyzna jedności". Wykład na temat etosu Miłosierdzia w protestantyzmie wygłosił ks. dr hab. Bogusław Malicki, rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Z kolei ks. Doroteusz Sawicki z Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w RP zastanawiał się nad tym, "czy Jezus Chrystus zasługuje na miano patrona opieki socjalnej w Polsce". Ks. Ireneusz Maria Bankiewicz ze Starokatolickiego Kościoła Mariawitów mówił o "Miłości i Miłosierdziu w Eucharystii i przez Eucharystię".
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Jedność chrześcijan jest znakiem obecności Boga"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

"Jedność chrześcijan jest znakiem obecności Boga"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.