"Jego sutanna zrobiła się czarna". Prywatny fotograf Jana Pawła II o niezwykłym wydarzeniu z przeszłości

"Jego sutanna zrobiła się czarna". Prywatny fotograf Jana Pawła II o niezwykłym wydarzeniu z przeszłości
(fot. shutterstock.com)
Aleteia Polska / Michał Lewandowski

Arturo Mari w wywiadzie dla Aleteia Polska opowiedział o zdjęciu Jana Pawła II, które nigdy nie zostało opublikowane.

Mari spotkał Karola Wojtyłę jeszcze w czasie Soboru Watykańskiego II. Bardzo dobrze pamięta również pierwsze chwile pontyfikatu papieża Polaka: "spojrzał na mnie z wielką miłością i pogładził po głowie. Moja pierwsza myśl była taka, żeby zrobić zdjęcie. Świat czekał na zdjęcia nowego papieża. Potem ukłoniłem się i odszedłem".

Papieski fotograf opowiedział o najlepszym zdjęciu, jakie jego zdaniem udało mu się zrobić papieżowi. Był Wielki Piątek 2005 r., Jan Paweł II przebywał w swojej prywatnej kaplicy: "uchwyciłem gest, którego nikt nie dostrzegł: papież wziął krzyż, przytknął go do głowy, ucałował Chrystusa, a potem przycisnął krzyż do serca".

Tę modlitwę Jan Paweł II odmawiał codziennie aż do śmierci. Podyktował mu ją ojciec >>

Fotograf zdradził także, jakie cechy powinien wykazywać osobisty fotograf papieski. Jak zaznaczył, chodzi przede wszystkim o pokorę i dyskrecję, głównie z uwagi na osobę, którą się fotografuje.

Jedno z pytań dotyczyło zamachu na papieża z 1981 roku. "Zupełnie nie pamiętam, jak udało mi się zrobić to zdjęcie. Natychmiast zorientowałem się, że coś się dzieje. Zobaczyłem, że papież upada przede mną i być może dzięki Matce Bożej, która poprowadziła moją rękę, a może z racji doświadczenia, miałem dość zimnej krwi, by zrobić te zdjęcia, które stały się historycznym dokumentem" - powiedział dla Aleteia Polska.

Arturo Mari opowiedział historię, w czasie której papieska sutanna stała się całkiem czarna. Miało to miejsce w Angoli, gdzie papież spotkał się z ubogą miejscową rodziną. Ktoś z otoczenia papieża przyniósł butelkę soku pomarańczowego i ciastka. Jan Paweł II momentalnie został otoczony przez dzieci: "wskakiwały mu na kolana, ciągnęły na boki, obejmowały za szyję. Jego sutanna zrobiła się czarna"!

Św. Jan Paweł II o potędze szkaplerza. Ta modlitwa zaprowadziła go na tron Piotrowy >>

Ujawnił także, jakie było ostatnie, nigdy nieopublikowane zdjęcie, które zrobił papieżowi. Chodziło o moment, w którym kardynał Dziwisz nakładał na twarz zmarłego papieża białą chustę. "To wzruszająca chwila, której nigdy nie zapomnę".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
oprac. Katarzyna Stokłosa
18,83 zł
26,90 zł

Nasz ukochany Papież wciąż o nas pamięta

Wielu z nas znało go osobiście, wielu pamięta jego pielgrzymki do Polski i słowa, które wypowiedział. Jest nam bliski. W sytuacjach trudnych i kryzysowych często zwracamy się do...

Skomentuj artykuł

"Jego sutanna zrobiła się czarna". Prywatny fotograf Jana Pawła II o niezwykłym wydarzeniu z przeszłości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.