Jest akt oskarżenia przeciw zakonnicom z DPS w Jordanowie, które znęcały się nad podopiecznymi

Jest akt oskarżenia przeciw zakonnicom z DPS w Jordanowie, które znęcały się nad podopiecznymi
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej zakończyła śledztwo i skierowała do tamtejszego sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm zakonnicom pracującym w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie. Odpowiedzą one m.in. za przemoc fizyczną lub psychiczną wobec podopiecznych.

Zdjęcia i nagrania z tego, co działo się w jordanowskim DPS-ie, ujawniła w czerwcu 2022 roku Wirtualna Polska. Zakonnice i pracownicy DPS-u miały wiązać niepełnosprawnych podopiecznych do łóżek, zamykać w klatce, bić i zwracać się do nich wulgarnie. Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Suchej Beskidzkiej. Postawiła ona zarzuty siostrze Albercie oraz jej przełożonej, dyrektor jordanowskiego DPS-u siostrze Bronisławie.

DEON.PL POLECA
Jak poinformował w czwartek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Kowalski, śledztwo zostało zakończone skierowaniem do Sądu Rejonowego w Suchej Beskidzkiej aktu oskarżenia przeciwko dwóm oskarżonym. Zarzucono im znęcanie się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną, uderzenie bądź w inny sposób naruszenie nietykalności cielesnej w stosunku do dwóch podopiecznych oraz utrudniania śledztwa. Do przestępstw tych miało dojść między czerwcem 2021 a kwietniem 2022 r.

Prokuratura zaznaczyła, że w wyniku śledztwa do odrębnego postępowania wyłączono materiały związane z wcześniejszymi zdarzeniami, do których dochodziło od lipca 2006 roku. Chodzi m.in. o narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, poprzez niezapewnienie wymaganej opieki nad pensjonariuszkami, a także fizyczne i psychiczne znęcania się nad ustalonymi w toku śledztwa pensjonariuszkami DPS.

DEON.PL POLECA

W odrębnym postępowaniu śledczy badają także przypadki naruszenia nietykalności cielesnej pensjonariuszek, kierowania groźby pobicia wobec jednej pensjonariuszki, a także znieważania słowami obraźliwymi jednej z podopiecznych.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Sabine Bernau

Coraz więcej osób spostrzega siebie samych jako chorobliwie roztargnionych i ogarniętych wewnętrznym niepokojem. Wiele z nich, szukając źródła tego stanu, dowiaduje się z zaskoczeniem, że ma ADHD. Niektórzy rozpoznają własne objawy w zachowaniu swoich dzieci...

Skomentuj artykuł

Jest akt oskarżenia przeciw zakonnicom z DPS w Jordanowie, które znęcały się nad podopiecznymi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.