Jest nowy biskup dla Brukseli. Ma 54 lata i studia m.in. z zarządzania
Nowy arcybiskup jest członkiem Bractwa kapłańskiego św. Karola de Foucauld i asystentem kościelnym Équipe Notre-Dame (ruchu duchowości dla par małżeńskich). Jest kapelanem skautów, od dzieciństwa był zapalonym harcerzem, rowerzystą i sportowcem górskim. Jako swoje motto biskupie wybrał słowa „Fratelli tutti” – Wszyscy braćmi.
Papież przyjął rezygnację z zarządzania duszpasterskiego archidiecezją Mechelen-Brussel (Belgia) złożoną przez 76 letniego kard. Jozefa De Kesel i mianował arcybiskupem Mechelen-Brussel 54-letniego ks. Luca Terlindena, dotychczasowego wikariusza generalnego, należącego do duchowieństwa tejże archidiecezji – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
Nowy biskup ma 54 lata i ukończone trzy kierunki studiów
Nowy arcybiskup stolicy Belgii urodził się 17 października 1968 r. w Etterbeek jako najmłodsze z siedmiorga dzieci. W latach 1980-1986 studiował nauki humanistyczne w Institut Saint-Stanislas w Brukseli. Po uzyskaniu dyplomu z inżynierii handlowej i zarządzania na Katolickim Uniwersytecie w Louvain (Louvain-la-Neuve), w 1991 r. uzyskał dyplom z ekonomii na Katholieke Universiteit Leuven. Następnie odbył służbę wojskową w Siegen, w Niemczech.
Po kilku miesiącach pracy w szkole średniej, we wrześniu 1993 r. wstąpił do seminarium diecezjalnego archidiecezji Malines-Bruksela. Został wyświęcony na kapłana przez kardynała Godfrieda Danneelsa, arcybiskupa Malines-Brukseli 18 września 1999 r. w tamtejszej katedrze.Po święceniach kapłańskich został wysłany do Papieskiego Kolegium Belgijskiego w Rzymie, aby kontynuować studia na Akademii Alfonsiańskiej. W czerwcu 2001 r. uzyskał licencjat kanoniczny z teologii moralnej, a w czerwcu 2005 r. doktorat teologii moralnej w tym samym instytucie, po obronie pracy na temat interioryzacji źródeł moralnych w oparciu o pisma Charlesa Taylora i Johna Henry'ego Newmana.
W czasie pracy duszpasterskiej zajmował się młodymi
W 2003 r. został mianowany wikariuszem parafii św. Franciszka z Asyżu w Louvain-la-Neuve. Szczególnie zaangażował się w duszpasterstwo uczniów i studentów. Założył również Oratorium, oparte na modelu włoskim, w którym młodzież może spotykać się po szkole, aby odpocząć, zjeść posiłek i wspólnie się modlić. W latach 2005-2014 był również odpowiedzialny za Diecezjalną Służbę Powołań. We wrześniu 2010 r. opuścił Brabancję Walońską i został proboszczem w jednostce duszpasterskiej Sainte-Croix d'Ixelles w Brukseli. Powierzono mu zadanie uruchomienia Centrum Młodzieżowego dla osób w wieku 18-30 lat w stolicy Belgii.
We wrześniu 2017 r. został również rektorem francuskojęzycznego seminarium diecezjalnego, członkiem Rady Episkopatu i kanonikiem tytularnym kapituły Saint-Rombaut w Malines. Wykłada również teologię moralną w Wyższym Seminarium Duchownym języka francuskiego w Namur.1 września 2021 r. kardynał Jozef De Kesel mianował go wikariuszem generalnym archidiecezji, moderatorem Rady Biskupiej i odpowiedzianym za Wikariat Formacji Frankofońskiej. Pozostał również rektorem seminarium diecezjalnego.
29 czerwca ks. Terlinger otrzyma paliusz od papieża
Nowy arcybiskup jest członkiem Bractwa kapłańskiego św. Karola de Foucauld i asystentem kościelnym Équipe Notre-Dame (ruchu duchowości dla par małżeńskich). Jest kapelanem skautów, od dzieciństwa był zapalonym harcerzem, rowerzystą i sportowcem górskim. Jako swoje motto biskupie wybrał słowa „Fratelli tutti” – Wszyscy braćmi.
W przyszłym tygodniu arcybiskup nominat, Luc Terlinden uda się do Rzymu, aby w uroczystość świętych Piotra i Pawła 29 czerwca otrzymać od papieża paliusz arcybiskupa metropolity, znak jego urzędu i komunii z Kościołem rzymskim. Paliusz wręczy mu nuncjusz apostolski w Belgii, abp Franco Coppola, podczas uroczystości święceń biskupich zaplanowanych na 3 września o godz. 15.00 w katedrze Saint-Rombaut w Mechelen. Uroczystości będzie przewodniczył kardynał Jozef De Kesel.
KAI / mł
Skomentuj artykuł