Jezuici w Hiszpanii pomogli prawie 60 tys. imigrantów

Jezuici w Hiszpanii pomogli prawie 60 tys. imigrantów
(fot. Julie Ricard / Unsplash)
KAI / kk

Prowadzone przez hiszpańskich jezuitów biuro ds. migrantów (SJM) pomogło w 2019 r. blisko 60 tys. przybyszów z 21 państw świata, głównie z Afryki.

Instytucja prowadzona przez Towarzystwo Jezusowe wsparła przybywających do Hiszpanii imigrantów na różnych płaszczyznach, m.in. poprzez pomoc materialną, psychologiczną oraz wsparcie prawne.

DEON.PL POLECAPoprzez sieć rodzin i osób indywidualnych powiązanych z SJM udało się znaleźć blisko pół tysiąca noclegów w domach na terenie Hiszpanii. Szacuje się, że jezuitom w pracy z imigrantami pomaga w tym kraju około 1,5 tys. wolontariuszy.

W lipcu i sierpniu przedstawiciele rządu Pedra Sancheza odbyli spotkania z władzami Maroka i Algierii w sprawie zwalczania napływu do Hiszpanii nielegalnych imigrantów z obu tych północnoafrykańskich krajów. Biorący udział w spotkaniach szef MSW Fernando Grande-Marlaska zakwestionował pojawiające się wśród niektórych komentatorów i polityków opinie, że wysoka liczba zakażeń i nowe ogniska choroby w Hiszpanii są efektem przemieszczania się do tego kraju „nielegalnych imigrantów”, nazywając tego typu poglądy „ksenofobicznymi”.

Jednocześnie potwierdził, że od początku sierpnia służby poszukują kilkudziesięciu imigrantów, którzy uciekli z miejsc, w których mieli odbywać kwarantannę. We wtorek madrycki dziennik „ABC” napisał, że MSW nie posiada jednak dokładnej liczby imigrantów, którzy po dotarciu do brzegów Hiszpanii w lipcu i sierpniu powinni przejść 14-dniową przymusową izolację.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jezuici w Hiszpanii pomogli prawie 60 tys. imigrantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.