Jezuici z USA apelują: przestańcie atakować migrantów uciekających do Stanów

Jezuici z USA apelują: przestańcie atakować migrantów uciekających do Stanów
(fot. PAP/EPA/David Guzmán)
Logo źródła: America Magazine James Martin SJ / PAP / kw

Kilkuset migrantów z Ameryki Środkowej próbowało w niedzielę nielegalnie przekroczyć granicę USA na przejściu granicznym w mieście Tijuana na północnym zachodzie Meksyku. Część z osób próbowała sforsować graniczne ogrodzenie. Amerykańskie służby porządkowe użyły wobec nich gazu łzawiącego. James Martin SJ zaapelował, by nie atakować osób poszukujących azylu.

Tysiące migrantów, głównie z Hondurasu, ale także z innych państw Ameryki Środkowej, którzy opuścili swoje kraje w połowie października uciekając przed nędzą, brakiem perspektyw i plagą przestępczości, obecnie systematycznie docierają do granicy USA. W ostatnim czasie do niewielkiego meksykańskiego miasta Tijuana na granicy z USA dotarło już blisko 5 tys. migrantów.

Prezydent USA, Donald Trump, ogłosił, że zezwolił amerykańskiemu wojsku na użycie w razie konieczności "śmiercionośnej siły" na granicy z Meksykiem. "Wpuścimy tylko tych, którzy przybędą do naszego kraju legalnie. Wobec innych stosujemy konsekwentnie politykę «Złapać i Zatrzymać»" - powiedział Trump. Nazwał również karawanę migrantów "inwazją".

Wydarzenia na granicy USA z Meksykiem skomentował m.in. James Martin SJ. Jezuita stwierdził, że fakt użycia gazu łzawiącego wobec matek z dziećmi jest spowodowane tym, że wielu jego rodaków wierzy w mity na temat migrantów.

Jezuici z USA apelują: przestańcie atakować migrantów uciekających do Stanów - zdjęcie w treści artykułu

 (fot. PAP/EPA/David Guzmán)

Publikujemy jego komentarz dotyczący trzech najpopularniejszych mitów, które - jego zdaniem - są przyczyną wrogości wobec migrantów w USA:

Mit pierwszy: to "nielegalne osoby"

Po pierwsze, nikt nie jest "osobą nielegalną", a ubieganie się o azyl jest powszechnie uznawane za uniwersalne prawo człowieka. Obecne międzynarodowe porozumienia dotyczące azylu wynikały z pragnienia, by nie powtórzyć losu Żydów podczas II wojny światowej, którym odmówiono wstępu do wielu krajów. A jednym z wymogów prawa o azylu jest to, by [osoby się o niego ubiegające] były fizycznie obecne na terenie Stanów Zjednoczonych, a właśnie to starają się zrobić mężczyźni, kobiety i dzieci z Ameryki Środkowej. W rzeczywistości, nielegalne jest odrzucanie osób ubiegających się o azyl bez wysłuchania ich i poznania ich spraw. Innymi słowy, to migranci starają się przestrzegać zarówno prawa międzynarodowego, jak i amerykańskiego.

Mit drugi: nie stać nas na pomoc

Wiele osób uważa, że ​​Stany Zjednoczone i wiele krajów europejskich chroni ogromną liczbę uchodźców. To nieprawda. Większość uchodźców na świecie żyje w krajach o niskich lub średnich dochodach. 8 na 10 uchodźców na świecie jest chronionych przez kraje rozwijające się.  Np. w 2016 r. to Turcja, Pakistan i Liban przyjmowały największą liczbę uchodźców, łącznie 5,4 miliona osób. Spośród 19,9 milionów uchodźców na całym świecie 86 procent mieszka w krajach rozwijających się. Z kolei Stany Zjednoczone, jeden z najbogatszych krajów świata, w przyszłym roku przyjął tylko ok. 30 000 uchodźców (Polska - 1324 osoby, przyp. red.). Dlatego: stać nas na pomoc.

Mit trzeci: migranci to głównie przestępcy

Twierdzenia, że ​​ci migranci są przestępcami, że exodus kryje terrorystów z Bliskiego Wschodu, są bezpodstawne. Czy jest jakaś szansa, że wśród danej grupy migrantów znajdują się przestępcy? Nie większa niż to, że będą oni w jakiejkolwiek innej grupie imigrantów, która dotarła do USA w ciągu ostatnich 200 lat: Włosi, Irlandczycy, Niemcy i tak dalej. Na przykład ludzie uciekający z Hondurasu to głównie kobiety i dzieci, które spotykają się z ogromną przemocą, nierównością i korupcją: gangami przestępczymi, gwałtami i prześladowaniami, a także ubóstwem. To powody, dla których ryzykują wszystko, aby tu przybyć. Uciekają przed przestępczością, nie przynoszą jej.

Jezuici z USA apelują: przestańcie atakować migrantów uciekających do Stanów - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. PAP/EPA/David Guzmán)

Więc zanim odrzucisz tych ludzi jako "nielegalnych", jako zbyt drogich, czy też jako kryminalistów, poznaj fakty.

I nawet jeśli chcesz odrzucić te fakty, to pamiętaj, co Jezus powiedział o przyjmowaniu obcego. Nie powiedział, żeby przyjmować ich, gdy mają odpowiednie papiery. Nie powiedział, żeby przyjmować ich, gdy nie będzie ryzyka. Nie powiedział, by przyjmować ich wtedy, gdy będziecie mogli sobie na to pozwolić. Jezus powiedział: przyjmujcie ich.

* * *

O świadectwie Amerykanina z Nowego Jorku, który przyjął uchodźcę u siebie w domu, pisaliśmy w ramach cyklu "Przyjąć przybysza". Znajdziesz tam wiele informacji na temat migracji i uchodźstwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
31,43 zł
44,90 zł

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Jezuici z USA apelują: przestańcie atakować migrantów uciekających do Stanów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.