Joe Biden będąc w Warszawie wspomniał o swoim spotkaniu z Janem Pawłem II

Joe Biden będąc w Warszawie wspomniał o swoim spotkaniu z Janem Pawłem II
Joe Biden podczas spotkania z Andrzejem Dudą mówił o swoim spotkaniu z Janem Pawłem II (Fot. PAP/Marcin Obara)
KAI / tk

Przebywający z wizytą w Polsce prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą wspomniał rozmowę, jaką jako młody senator odbył z Janem Pawłem II w Watykanie.

- Ojciec Święty powiedział do mnie: "Proszę pamiętać, że rozmawiam z panem jako Polak, nie jako papież". Wówczas uświadomiłem sobie jak wielką siłę ma Polska - zaznaczył Joe Biden w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Spotkanie Bidena z Janem Pawłem II

Na wstępie swojego wystąpienia Joe Biden wspomniał o początkach swojej politycznej kariery w latach 80 ub. wieku. Wyjawił m.in., że miał okazję spotkać się z papieżem Janem Pawłem II, który sam zaprosił go do Watykanu na rozmowę.

- Kiedy byłem młodym senatorem, miałem starszego stażem członka komisji relacji zagranicznych, a najmłodsza osoba w tej komisji była 32 lata starsza ode mnie - mówił prezydent USA. Gdy wrócił z jednej ze służbowych podróży po Europie, przeczytał w jednym z raportów [przewidujących], że za rok Polska będzie wolna.

"Rozmawiam z panem jako Polak"

- Szef mojego sztabu powiedział, żebym tego nie spisywał, bo wyjdę na głupca. Wtedy zadzwonił do mnie papież i spytał czy się z nim spotkam. Odpowiedziałem wtedy, że oczywiście na jego zaproszenie przyjadę. Podczas naszej rozmowy mówiliśmy cały czas o Polsce. Nie rozmawialiśmy w ogóle o kwestiach wiary. Gdy szliśmy przez bibliotekę papieską, która jest tak szeroka i duża jak ta sala - po jednej stronie było biurko i nic więcej - zapytał mnie czy chciałbym mieć z nim wspólne zdjęcie. Odpowiedziałem: "Jeśli Wasza Świątobliwość pozwoli, to bardzo chętnie". Przeszliśmy dalej i Ojciec Święty zwrócił się do mnie: "Proszę pamiętać, że rozmawiam z panem jako Polak, nie jako papież". Wówczas uświadomiłem sobie jak wielką siłę ma Polska. To jest prawdziwa historia - zaznaczył.

DEON.PL POLECA

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Janusz Poniewierski

Święty Jan Paweł II z bliska

Ta minibiografia - lekka, miejscami humorystyczna - pokazuje św. Jana Pawła II, jakiego kochaliśmy: dowcipnego, mądrego i bliskiego ludziom. Z zamieszczonych w niej anegdot wyłania się obraz Wielkiego Papieża,...

Skomentuj artykuł

Joe Biden będąc w Warszawie wspomniał o swoim spotkaniu z Janem Pawłem II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.