Józefów: Franciszkanie i „Caritas Laudato si” zachęcali do ekologicznego stylu życia

Józefów: Franciszkanie i „Caritas Laudato si” zachęcali do ekologicznego stylu życia
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. depositphotos.com/pl)
KAI/dm

W sobotę 2 września w Józefowie, odbyło się franciszkańskie spotkanie młodych pt. „Bratnie Dusze” zorganizowane przez Braci Prowincji św. Franciszka z Asyżu. Gościem wydarzenia była m.in. Ambasada Mobilna Caritas Laudato si, zapraszając do ekologicznego i uważnego stylu życia.

Młodzież franciszkańska spotkała się, aby wspólnie świętować, cieszyć się i zgłębiać temat relacji nie tylko ze sobą nawzajem, ale przede wszystkim ze swoim Stwórcą. Był to czas, pełen radości i duchowej głębi.

DEON.PL POLECA
- Bardzo się cieszę, że to spotkanie się odbyło - mówi o. Leonard Bielecki, minister prowincjalny.

- Chcieliśmy pokazać młodzieży, że jest dla nas ważna. To jest właśnie Kościół, to jest franciszkanizm - bycie blisko drugiego człowieka. Ważna jest osoba, a nie statystyki czy ciągły miernik sukcesu duszpasterskiego za pomocą frekwencji. Myślę, że udało nam się przeżyć ten czas we wspólnocie, w radości, na modlitwie i we wspólnej zabawie. Uważam, że był to kapitalny czas”.

DEON.PL POLECA

Animatorzy projektu Caritas Laudato si zaprosili na konferencje, ekologiczne warsztaty, leśny spacer uważności z panią Anną Litwin czy eko-rozmowy o życiu w duchu encykliki Laudato Si’. Każdy z uczestników spotkania otrzymał sadzonkę drzewa, o którą ma troszczyć się przez kolejne lata, jako symbol realnej troski o stworzenie.

- Cieszymy się, że mogliśmy dzisiaj gościć z Mobilną Ambasadą Laudato Si na spotkaniu młodzieży franciszkańskiej. Tym spotkaniem rozpoczynamy nie tylko Czas dla Stworzenia ale także cykl warsztatów i spotkań w ramach ekologii integralnej, które chcemy organizować w całej Polsce - mówi Iwona Łobasiuk, koordynatorka Caritas Laudato si.

Spotkanie „Bratnie dusze” oficjalnie rozpoczęło trwający do 4 października "Czas dla Stworzenia" - ekumeniczne święto ekologiczne, utworzone przez papieża Franciszka w 2015 r. Ten wyjątkowy czas, w którym chcemy razem ze św. Franciszkiem z Asyżu, w sposób szczególny pochylić się nad światem stworzonym i tematem ekologii integralnej, zakończy się 8 października - obchodami Niedzieli św. Franciszka w parafiach w całej Polsce.

***

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych, oraz z 45 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym. Organizacja jest częścią sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Walter Kasper, George Augustin

Miłość, która wykracza poza granice, znajduje się u podstaw tego, co nazywamy „przyjaźnią społeczną”. Gdy miłość ta jest autentyczna, wówczas przyjaźń w obrębie społeczeństwa umożliwia prawdziwą powszechną otwartość.

Żyjemy w świecie, w którym zmiany gwałtownie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Józefów: Franciszkanie i „Caritas Laudato si” zachęcali do ekologicznego stylu życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.