Jutro motu proprio na przyspieszenie konklawe

Jutro motu proprio na przyspieszenie konklawe
(fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)
KAI / mh

Jutro, 25 lutego Benedykt XVI opublikuje dokument modyfikujący niektóre normy prawa dotyczące okresu sede vacante oraz przygotowań do wyboru kolejnego Następcy św. Piotra - donosi na łamach portalu vaticaninsider Marco Tosatti.

Powołując się osoby, które zapoznały się już tym tekstem emerytowany watykanista "La Stampy" mówi, że chodzi o krótki dokument, liczący kilkadziesiąt wersów, który ma między innymi pozwolić kardynałom na wcześniejsze, niż przewiduje to konstytucja apostolska Jana Pawła II "Universi Dominici Gregis" rozpoczęcie konklawe. Ponadto ma on też określić jakie powinny być pierwsze akty kongregacji generalnych kardynałów po rezygnacji papieża z urzędu Biskupa Rzymu. Wskaże, jak należy strzec apartamentów papieskich oraz dóbr ruchomych papieża do chwili wyboru następcy. Jak wiadomo, Benedykt XVI 28 lutego uda się do Castel Gandolfo, zaś ta rezydencja papieska nie będzie rzecz jasna zapieczętowana, jak to ma miejsce w przypadku śmierci papieża. Motu proprio ma też określić, co należy zakomunikować władzom i korpusowi dyplomatycznemu w chwili rezygnacji papieża.

Konstytucja "Universi Dominici Gregis" wyraźnie stwierdza, że należy poczekać 15 dni, a najwyżej 20 na wszystkich kardynałów-elektorów. Brało się to z konieczności odpowiedniego przygotowania podróży do Rzymu, kiedy nie było tak dogodnych jak obecnie środków komunikacji. Tymczasem Benedykt XVI ogłosił sede vacante z 17-dniowym wyprzedzeniem i wielu kardynałów-elektorów (o ile nie wszyscy) będą już w Rzymie 28 lutego, by wziąć udział w pożegnaniu z Benedyktem XVI.

Tosatti wskazuje, że opublikowanie motu proprio ułatwi pracę kardynałom i sprawi, że nie będzie niepotrzebnych kontrowersji przed dyskusją o najważniejszych problemach Kościoła i wyborem następcy Benedykta XVI. Dodaje, że w Kurii Rzymskiej najczęściej uważa się, że Msza św. w intencji wyboru papieża ("Messa pro eligendo Pontifice") mogłaby być sprawowana między 9 a 11 marca, a następnie rozpocznie się konklawe. Uroczysta inauguracja nowego pontyfikatu, gdyby wyboru dokonano w okresie 3-4 dni mogłaby w takim razie mieć miejsce 19 marca w uroczystość św. Józefa. Tosatti przypomina, że przygotowanie motu proprio powierzono audytorowi generalnemu ("doradcy prawnemu") Kamery Apostolskiej, biskupowi Giuseppe Sciacca.

Być może treść tego dokumentu będzie przedmiotem jutrzejszego briefingu rzecznika Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardiego SJ, zapowiedzianego na godz. 12.30.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jutro motu proprio na przyspieszenie konklawe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.